101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Młodzi wynalazcy znów będą chwalić się w Kielcach

Data publikacji: 07.12.2018 15:12
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

05.02.2018 Kielce. PśK. Studenci wynalazcy. Ogłoszenie rozstrzygnięcia konkursu na najlepszy wynalazek
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Politechnika Świętokrzyska po raz kolejny szuka najlepszych młodych konstruktorów. Kielecka uczelnia wspólnie z Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczęła nabór do dziewiątej już edycji konkursu Student Wynalazca. Kamil Dziewit, rzecznik Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że poprzednie edycje pokazały, że konkurs co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem młodych naukowców i studentów w całej Polsce.

- Ten konkurs już kilka lat promuje młodych naukowców. Nagrodą główną jest wyjazd na Międzynarodową Wystawę Wynalazków w Genewie. Co roku nasi laureaci wracają stamtąd z nagrodami. W sumie zdobyliśmy tam 16 złotych, 14 srebrnych i 5 brązowych medali. To pokazuje, że konkurs jest potrzebny - twierdzi Kamil Dziewit.

Jurorzy Studenta Wynalazcy przyznają pięć równorzędnych nagród głównych. Laureatem jednego z ubiegłych konkursów jest Michał Skrzyniarz z Politechniki Świętokrzyskiej, twórca głowicy pomiarowej, dzięki której można usprawnić proces skrawania. Wynalazek został też nagrodzony w Genewie.

- To był srebrny medal targów oraz dwie nagrody specjalne. Jedną z nich przyznała mi Polska Akademia Nauk, a drugą Stowarzyszenie Wynalazców i Realizatorów z Portugalii. To wspaniała przygoda, dla której warto było spędzać długie godziny pracując nad wynalazkiem - zapewnia Michał Skrzyniarz.

Jak dodaje, jedną z atrakcji wyjazdu do Genewy było zwiedzanie Wielkiego Zderzacza Hadronów. Wielu młodych wynalazców biorących udział w konkursie Politechniki Świętokrzyskiej wprowadza swoje pomysły do masowej produkcji. Przykładem może być kubek dla diabetyka, dzięki któremu chory na cukrzycę bardzo łatwo zmierzy, ile węglowodanów przyjął w napoju. Dziś urządzenie jest dostępne w specjalistycznych sklepach. Nabór wniosków w tegorocznej edycji konkursu Student Wynalazca trwa do 21 stycznia, a laureatów powinniśmy poznać na początku lutego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution