101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Katastrofa budowlana w Ostrowcu. Zawaliła się skarpa przy Polnej. Geolodzy zadecydują, co dalej z osuwiskiem

Data publikacji: 19.12.2012 21:46
Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Najprawdopodobniej wyciekająca woda była bezpośrednią przyczyną osunięcia się skarpy pomiędzy ulicami Polną, a Mickiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. W wyniku erozji zapadła się część ulicy Polnej na wysokości Gimnazjum nr 2. Powstała dziura o głębokości 15 metrów i długości około 70 metrów.

Osuwająca się ziemia zniszczyła część sieci wodociągowej i ciepłowniczej. Zablokowała także znajdujące się w pobliżu garaże. Znajdujące się na miejscu ekipy techniczne zabezpieczyły miejsce zdarzenia, i próbują przywrócić dopływ ciepła i wody do okolicznych bloków.

Z najnowszych doniesień wynika jednak, że być może ciepło popłynie dopiero w czwartek, stąd prezydent Ostrowca rozważa ewakuacje mieszkańców. Ci twierdzą, że bezpośrednią przyczyną katastrofy była woda, która systematycznie wypłukiwała nasyp jezdni. 

Takiemu twierdzeniu stanowczo zaprzecza Zdzisław Foremniak, szef Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jego zdaniem nic nie wskazywało, aby woda w tym miejscu wyciekała. Mają to potwierdzać pomiary jej zużycia, które nie odbiegają od wcześniejszych. Jak dodał, rury wodociągowe pękły na skutek usunięcia się ziemi, a nie odwrotnie.

Podczas oględzin osuwiska natrafiono na nieznane fragmenty budowli, które nie istniały na żadnych współczesnych mapach. W związku z tym urzędnicy poszukują dawnych map w ostrowieckich archiwach. Na razie trudno oszacować straty. W czwartek na miejsce przyjadą ekipy geologów, by doradzić, jak rozwiązać problem osuwiska.

Marek Orkisz

Służby ratunkowe zabezpieczyły osuwisko, które powstało w centrum Ostrowca Świętokrzyskiego. W tej chwili czekają na decyzję geologów, którzy muszą zbadać teren pod względem bezpieczeństwa. Jest to konieczne, by usunąć zwały ziemi i gruzu - poinformowała kapitan Barbara Majdak, rzecznik ostrowieckiej komendy Państwowej Straży Pożarnej.

Jak dodała kapitan Barbara Majdak - najważniejsze jest, że strażacy - ratownicy, którzy sprawdzali teren osuwiska za pomocą kamery termowizyjnej nie stwierdzili pod ziemią żadnych przysypanych osób.

Na skutek zawalenia się skarpy przy ulicy Polnej przerwane zostały dostawy wody, prądu i gazu. W tej chwili mieszkańcy okolicznych bloków mają już gaz i prąd, ale wciąż pozbawieni są wody, która ma popłynąć około godziny 14.00 - 15.00. W usuwanie awarii zaangażowały się wszystkie służby miejskie. Odkryto warstwę ziemi, by dotrzeć do uszkodzonych rur.

W centrum Ostrowca wciąż są utrudnienia komunikacyjne. Zablokowany jest ruch na ulicy Polnej na odcinku od Mickiewicza do ulicy Sienkiewicza. Dyrekcja Gimnazjum nr 2, które znajduje się w pobliżu osuwiska zdecydowała o odwołaniu zajęć. Zmieniły się też kursy autobusów miejskich. Działa sztab antykryzysowy.

Ewa Golińska


Katastrofa budowlana w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zawalił się nasyp ziemny przy ulicy Polnej.  Wiadomo już, że nie ma żadnych ofiar. Są jednak problemy z dostawą wody i gazu, a także poważne utrudnienia w ruchu. Tuż po północy osunęła się skarpa przy ulicy Polnej, naprzeciwko Gimnazjum nr 2. Tony ziemi przysypały znajdujące się obok garaże, niszcząc dziesięć z nich.

Trwa zabezpieczanie miejsca wokół osuwiska, usuwany jest gruz. Starosta Zdzisław Kałamaga poinformował nas, że w katastrofie nikt nie ucierpiał. Osuwisko spowodowało jednak wyrwę w jezdni na ulicy Polnej. Całkowicie zamknięty dla ruchu jest odcinek od skrzyżowania z Mickiewicza do skrzyżowania z ulicą Sienkiewicza, a także częściowo zamknięty dla ruchu pieszego. Zmieniły się też kursy autobusów miejskich.

W związku z katastrofą zawieszone zostały dzisiaj zajęcia w Gimnazjum nr 2.  Są być problemy z dostawą wody i gazu do pobliskich osiedli.

Ewa Golińska

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions