101,4 MHz

90,4 MHz Kielce
100,0 MHz WłoszczowaReklama

Katastrofa budowlana w Ostrowcu. Zawaliła się skarpa przy Polnej. Geolodzy zadecydują, co dalej z osuwiskiem

Data publikacji: 19.12.2012 21:46
Kategoria: Wiadomości
Skomentuj
Bądź z nami na bieżąco, polub nas na Facebooku

Najprawdopodobniej wyciekająca woda była bezpośrednią przyczyną osunięcia się skarpy pomiędzy ulicami Polną, a Mickiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. W wyniku erozji zapadła się część ulicy Polnej na wysokości Gimnazjum nr 2. Powstała dziura o głębokości 15 metrów i długości około 70 metrów.

Osuwająca się ziemia zniszczyła część sieci wodociągowej i ciepłowniczej. Zablokowała także znajdujące się w pobliżu garaże. Znajdujące się na miejscu ekipy techniczne zabezpieczyły miejsce zdarzenia, i próbują przywrócić dopływ ciepła i wody do okolicznych bloków.

Z najnowszych doniesień wynika jednak, że być może ciepło popłynie dopiero w czwartek, stąd prezydent Ostrowca rozważa ewakuacje mieszkańców. Ci twierdzą, że bezpośrednią przyczyną katastrofy była woda, która systematycznie wypłukiwała nasyp jezdni. 

Takiemu twierdzeniu stanowczo zaprzecza Zdzisław Foremniak, szef Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jego zdaniem nic nie wskazywało, aby woda w tym miejscu wyciekała. Mają to potwierdzać pomiary jej zużycia, które nie odbiegają od wcześniejszych. Jak dodał, rury wodociągowe pękły na skutek usunięcia się ziemi, a nie odwrotnie.

Podczas oględzin osuwiska natrafiono na nieznane fragmenty budowli, które nie istniały na żadnych współczesnych mapach. W związku z tym urzędnicy poszukują dawnych map w ostrowieckich archiwach. Na razie trudno oszacować straty. W czwartek na miejsce przyjadą ekipy geologów, by doradzić, jak rozwiązać problem osuwiska.

Marek Orkisz

Służby ratunkowe zabezpieczyły osuwisko, które powstało w centrum Ostrowca Świętokrzyskiego. W tej chwili czekają na decyzję geologów, którzy muszą zbadać teren pod względem bezpieczeństwa. Jest to konieczne, by usunąć zwały ziemi i gruzu - poinformowała kapitan Barbara Majdak, rzecznik ostrowieckiej komendy Państwowej Straży Pożarnej.

Jak dodała kapitan Barbara Majdak - najważniejsze jest, że strażacy - ratownicy, którzy sprawdzali teren osuwiska za pomocą kamery termowizyjnej nie stwierdzili pod ziemią żadnych przysypanych osób.

Na skutek zawalenia się skarpy przy ulicy Polnej przerwane zostały dostawy wody, prądu i gazu. W tej chwili mieszkańcy okolicznych bloków mają już gaz i prąd, ale wciąż pozbawieni są wody, która ma popłynąć około godziny 14.00 - 15.00. W usuwanie awarii zaangażowały się wszystkie służby miejskie. Odkryto warstwę ziemi, by dotrzeć do uszkodzonych rur.

W centrum Ostrowca wciąż są utrudnienia komunikacyjne. Zablokowany jest ruch na ulicy Polnej na odcinku od Mickiewicza do ulicy Sienkiewicza. Dyrekcja Gimnazjum nr 2, które znajduje się w pobliżu osuwiska zdecydowała o odwołaniu zajęć. Zmieniły się też kursy autobusów miejskich. Działa sztab antykryzysowy.

Ewa Golińska


Katastrofa budowlana w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zawalił się nasyp ziemny przy ulicy Polnej.  Wiadomo już, że nie ma żadnych ofiar. Są jednak problemy z dostawą wody i gazu, a także poważne utrudnienia w ruchu. Tuż po północy osunęła się skarpa przy ulicy Polnej, naprzeciwko Gimnazjum nr 2. Tony ziemi przysypały znajdujące się obok garaże, niszcząc dziesięć z nich.

Trwa zabezpieczanie miejsca wokół osuwiska, usuwany jest gruz. Starosta Zdzisław Kałamaga poinformował nas, że w katastrofie nikt nie ucierpiał. Osuwisko spowodowało jednak wyrwę w jezdni na ulicy Polnej. Całkowicie zamknięty dla ruchu jest odcinek od skrzyżowania z Mickiewicza do skrzyżowania z ulicą Sienkiewicza, a także częściowo zamknięty dla ruchu pieszego. Zmieniły się też kursy autobusów miejskich.

W związku z katastrofą zawieszone zostały dzisiaj zajęcia w Gimnazjum nr 2.  Są być problemy z dostawą wody i gazu do pobliskich osiedli.

Ewa Golińska

Skomentuj ten wpis

Telefony antenowe

Zadzwoń do nas!

Posłuchaj Online

Informator Kąpieliskowy

  • Warunki
    Nazwa kąpieliska

Legenda - warunki kąpielisk

Bardzo dobre Dobre Dostateczne Dopuszczające Słabe Zamknięte

Reklama

Projekt praca

Tutaj praca czeka na Ciebie.

Sprawdź najnowsze oferty pracy

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2013 / Realizacja: ZetoKielce