101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mieszkańcy Kostek Małych upamiętnili swoich bohaterów

Data publikacji: 09.12.2018 16:36
Kategoria: Wiadomości /Źródło: Marta Gajda
Komentarze

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterów z Kostek Małych
09.12.2018 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Tablica poświęcona bohaterom z Kostek Małych, została odsłonięta na budynku dzwonnicy przy Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Oleszkach. Uroczystość odbyła się ramach setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Celem stworzenia płyty było oddanie hołdu bohaterom z Kostek Małych, którzy w 1920 roku wyruszyli na śmiertelny bój, gdy w granice Polski wtargnęła Armia Czerwona niosąc śmierć i pożogę.

Uroczystość rozpoczęła msza święta. Po niej uczestnicy przeszli przed budynek dzwonnicy, gdzie symbolicznie poświęcono i odsłonięto pamiątkową tablicę. Ponadto złożono wiązanki kwiatów. W uroczystości patriotycznej wzięła również udział Grupa rekonstrukcyjna Buskie Stowarzyszenie PRO MEMORIA oraz buscy harcerze.

Głównym inicjatorem, jak i pomysłodawcą powstania tablicy jest Bogdan Błaszczyk. Jak tłumaczy, pomysł upamiętnienia bohaterów zrodził się w latach 70. Jak mówi, fenomenem jest to, że z tak małej miejscowości siedmiu młodych chłopaków nie tyle co wyruszyło na wojnę, ale i wróciło. Jak podkreśla, upamiętnienie bohaterów za pomocą pamiątkowej tablicy to bardzo szlachetny cel.

- Dla ludzi to był zaszczyt. Za tzw. staropolskie Bóg Zapłać udało się wszystko zorganizować - mówi Bogdan Błaszczyk.

W akcję zaangażowała się również Barbara Trzcina, sołtys Kostek Małych. Jak podkreśla, idąc na wojnę nikt nie miał pewności, że wróci do ojczystego domu żywy. Jak dodaje, każdy mieszkaniec Kostek, powinien pamiętać o tamtych latach.

Jak z kolei poinformował Jerzy Kolarz, starosta powiatu buskiego, pamięć o młodzieńcach z Kostek Małych po raz pierwszy została uczczona figurką Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w 1921 roku. Jak dodaje, już w przyszłym roku na przełomie maja i czerwca na dzwonnicy ma zawisnąć kolejna tablica.

- Ja mam nadzieję, że już wkrótce uda się dokładnie zidentyfikować wszystkich bohaterów z Kostek Małych. Być może w 2020 roku będziemy mogli na tej kapliczce uwidocznić wszystkie imiona i nazwiska, tych którzy w tej wojnie uczestniczyli - mówił starosta.

Jak dodał z kolei Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju, 2020 rok to wyjątkowa okazja, aby nadać temu wydarzeniu wyjątkowy charakter, który pozwoli zachować pamiętać o tych, którzy zasłużyli się w walce o wolną ojczyznę.

- Mamy dużo czasu, aby dobrze przygotować się między innymi do odnowienia tych miejsc, ale również tej figurki, która była wzniesiona ku ich czci - podkreślił burmistrz.

Przypomnijmy, że pierwsza tablica tzw. upamiętniająca powstała w Siesławicach, która uwieczniła Andrzeja Brzuchala-Sikorskiego - legendarną postać I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Druga tablica zawisła w miejscowości Wełecz - poświęcona powstańcowi styczniowemu, porucznikowi Aleksandrowi Uchnastowi, która została odsłonięta na frontowej ścianie budynku po byłej szkole podstawowej.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution