101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Poza aresztem spotkali się z dziećmi i rodzinami

Data publikacji: 09.12.2018 17:15
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Więźniowie razem ze swoimi rodzinami robili świąteczne pierniki w Wojewódzkim Domu Kultury
Kielce. 09.12.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

6 osadzonych spotkało się poza murami aresztu ze swoimi dziećmi i rodzinami. Akcja odbyła się w ramach projektu „Radość w rodzinie”. W ramach świątecznego spotkania wszyscy zwiedzili Muzeum Zabawek i Zabawy, obejrzeli film w kinie Fenomen i uczyli się zdobienia pierników.

Był też wspólny, rodzinny obiad i spotkanie ze Świętym Mikołajem.

- Wszystko z myślą o dzieciach, które na co dzień z powodu błędów dorosłych, nie mogą cieszyć się obecnością obojga rodziców. Spotkanie poza murami aresztu ma służyć pogłębieniu lub odbudowie relacji osadzonych z ich dziećmi - mówi Tomasz Turczyński, wychowawca w Areszcie Śledczym w Kielcach.

Więźniowie razem ze swoimi rodzinami robili świąteczne pierniki w Wojewódzkim Domu KulturyKielce. 09.12.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Wskazujemy osadzonym, jak kreatywnie i pożytecznie można spędzić czas z dziećmi. Poza tym, spotkanie w miejscu przyjaznym dzieciom jest przez nie odbierane zupełnie inaczej, niż widzenie w murach aresztu, gdzie są kraty, ludzie w mundurach i mniejsza swoboda - dodaje Tomasz Turczyński.

Do projektu wytypowano 6 osadzonych, którzy odbywają karę w zakładzie półotwartym. Wśród nich jest pan Andrzej, tata trzyletniego chłopca. W rozmowie z Radiem Kielce osadzony powiedział, że jego syn urodził się, kiedy on odbywał już karę pozbawienia wolności. Pan Andrzej podkreśla, że udział w projekcie to dla niego szansa, żeby chociaż przez kilka godzin w miesiącu być ojcem dla swojego dziecka.

- Traumatycznym momentem było dla mnie, kiedy mój syn do brata mojej żony zaczął mówić „tato”. Widząc go po 2-3 godziny w miesiącu, byłem dla niego obcym człowiekiem. Najpierw się bałem, jak syn zareaguje na częstszy i dłuższy kontakt. Jednak, dzięki tym spotkaniom on mnie rozpoznaje, wie, że „tata” to ja, przytula się do mnie. To daje mi szansę na plany na przyszłość. Wiem, że kiedy wyjdę z aresztu, nie będę obcym panem, który nagle pojawi się w życiu dziecka - mówi pan Andrzej.

Więźniowie razem ze swoimi rodzinami robili świąteczne pierniki w Wojewódzkim Domu KulturyKielce. 09.12.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W akcję od początku angażuje się Muzeum Zabawek i Zabawy. Przemysław Krystian wyjaśnia, że zabawa z dziećmi i niecodzienne otoczenie może pomóc w resocjalizacji.

- Nasza codzienna praca na rzecz dzieci polega na tym, żeby wszyscy mogli się uśmiechać. Tu cel jest poważniejszy. Jest to resocjalizacja i budowa lub odbudowa więzi rodzinnych - dodaje Przemysław Krystian.

Świąteczne spotkanie zakończyło piątą edycję projektu „Radość w rodzinie”.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution