101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Trzy kolejne świętokrzyskie zabytki na liście Pomników Historii

Data publikacji: 10.12.2018 10:32 / Data aktualizacji: 10.12.2018 13:53
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Warszawa. Gala 100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości. Prezydent Andrzej Duda

Warszawa. Gala "100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości". Prezydent Andrzej Duda
10.12.2018 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz zespół staromiejski w Wiślicy - to kolejne miejsca z regionu, które znalazły się na liście Pomników Historii. Wręczenie wyróżnień dla czternastu nowych miejsc w kraju odbyło się w Warszawie podczas gali "100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości”.

Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że pomniki historii są doskonałym przykładem dziejów Polski. Są one częścią naszej tożsamości narodowej.  

- Pomniki Historii to lista świadectwa naszych dziejów. Dziedzictwa materialnego, które szczególnie przemawia, gdy odwiedzamy te miejsca, które tętnią historią i wiele z nich mimo, że minęły już stulecia nadal zachowało swój pierwotny kształt i charakter - dodał.

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w OblęgorkuOblęgorek. 20.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wicepremier Piotr Gliński, zauważył, że kultura to ta część życia społecznego która nie tylko jest świadectwem naszej przeszłości ale także wpływa na przyszłość każdego narodu.

- Kultura materialna świadczy o tożsamości i o sile narodu, dlatego jesteśmy wdzięczni wszystkim tym, którzy dbają o kulturę w naszym kraju. Dziś dziękujemy także tym wszystkim, którzy zadbali o to, że w roku stulecia odzyskania niepodległości Polska może się poszczycić 105 pomnikami historii.

15.06.2017 Rytwiany. Pustelnia Złotego Lasu. Klasztor pokamedulski.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, podkreśla, że to ogromne wyróżnienie. Większość obiektów którymi zarządza muzeum, zostało wpisanych na tą prestiżową listę.

- Cieszymy się, że Pomnikiem Historii została Wiślica, czyli jeden z najstarszych obiektów zabytkowych w Polsce. Dużym wyróżnieniem jest także tytuł dla Pałacyku w Oblęgorku. To miejsce wyjątkowe, zachowane niemal w całości w oryginale, które zasługuje aby być w gronie najważniejszych zabytków w Polsce - dodaje.

Ks. Wiesław Kowalewski, który odebrał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy akt nadania tytułu Pomnika Historii dla pokamedulskiego zespołu klasztornego w Rytwianach podkreśla, że to wielki zaszczyt i ogromne wyróżnienie dla Pustelni Złotego Lasu.

- To wielka duma, ale także wielka ulga, ponieważ po wielu latach pracy i starań o ten tytuł, dzisiaj się on zmaterializował. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc ze strony bardzo wielu osób. Pustelnia jest już znana, myślę, jednak że tytuł Pomnika Historii sprawi, że prestiż tego miejsca jeszcze wzrośnie - dodaje.

Ksiądz Wiesław Stępień, proboszcz Kolegiaty NMP w Wiślicy podkreśla z kolei, że na  wyróżnienie dla Wiślicy składa się kilkaset lat wyjątkowej historii  tego miasteczka.

- Wiślica była bardzo ważnym ośrodkiem życia politycznego i kulturalnego przez dziesiątki lat. Później także ze względów historycznych mocno straciła na znaczeniu. Niemniej Wiślica posiada wyjątkowe i niepowtarzalne w skali kraju obiekty historyczne. Zostało to dzisiaj potwierdzone i udokumentowane przez prezydenta RP, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni - podkreśla.

Zdaniem Burmistrza Wiślicy Jarosława Jaworskiego, tytuł pomnika Historii to ogromna nobilitacja. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju promocji i ruchu turystycznego dla miasta.

Wiślica. Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny.Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Podczas uroczystej gali obecny był także poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur  Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówił, to wydarzenie powinno napawać dumą wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

- Tylko z naszego regionu dziś na tę listę zostały wpisane aż trzy pomniki. Co więcej tylko z naszego regionu w ciągu trzech lat rządów Prawa i Sprawiedliwości prezydent Rzeczpospolitej Polskiej wpisał aż osiem bardzo ważnych miejsc, które kształtują kulturowe dziedzictwo świętokrzyskiego. To dla nas wielka radość i duma, ponieważ udało nam się wyrywać województwo z tej niemocy, w której tkwiliśmy wiele lat. Jestem przekonany, że dziewięć Pomników Historii to nie wszystko, co należy się ziemi świętokrzyskiej - dodaje.

Krzysztof Lipiec, zaznaczył, że parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwość będą dalej aktywnie pracować, aby kolejne ważne miejsca w regionie dołączyły do tej prestiżowej listy.

Obecna podczas gali 100 Pomników Historii na "Stulecie Odzyskania Niepodległości”, Anna Krupka, wiceminister Sportu i Turystyki, zaznacza, że dzisiejsza uroczystość podkreśla wysoką rangę tego wyróżnienia.

- Cieszę się, że na liście znalazły się trzy obiekty z województwa świętokrzyskiego. Pałac w Oblęgorku, wiślicka Kolegiata, czy zespół pokamedulski w Rytwianach to szczególnie piękne obiekty, zawierające wyjątkowe dziedzictwo, o które musimy dbać. Te wyróżnienia są ważne również z punktu widzenia turystycznego, ponieważ zainteresowanie Pomnikami Historii z roku na rok wzrasta - dodaje.

Marek Kwitek, parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości zaznacza, że wpisanie na listę Pomników Historii, kolejnych zabytków z regionu to wyjątkowe święto dla wszystkich mieszkańców naszego województwa.

- Te wspaniałe zabytki zostały docenione w roku tak pięknego jubileuszu, jakim jest setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To dla nas duże wyróżnienie, ale także zobowiązanie, aby dbać o dziedzictwo kulturowe naszych przodków - dodaje.

Dziś tytułem pomnika historii zostały także uhonorowane Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach, oraz zespół staromiejski w Wiślicy.

Wcześniej na listę trafiły zespół klasztorny na Świętym Krzyżu, historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy w Sandomierzu, Kopalnie Krzemienia w Krzemionkach, Zespół Opactwa Cystersów w Wąchocku, dawny Pałac Biskupów i bazylika katedralna w Kielcach oraz zamek Krzyżtopór w Ujeździe.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution