101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Skalpelem i roślinną magią kusili kieleccy naukowcy

Data publikacji: 11.01.2019 15:40 / Data aktualizacji: 11.01.2019 21:27
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

11.01.2019 Kielce. Noc Biologów na UJK
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Oko w oko z sową i innymi ptakami drapieżnymi mogli stanąć wszyscy miłośnicy przyrody, którzy odwiedzili Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Dziś odbywała się tam Noc Biologów. To największe wydarzenie popularyzujące naukę w naszym województwie. Podobnie, jak w ubiegłych latach, odwiedzający byli zachwyceni.

Pan Krzysztof, który przyjechał z siedmioletnim synem Witem, pod mikroskopem sprawdzał, jak wygląda ludzka tkanka z bardzo bliska. - Widzieliśmy różne komórki. To takie rzeczy, które są w skórze - opowiada Wit.  

Instytut Biologii odwiedziły też liczne grupy szkolne. Młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Młodzawach najbardziej podobały się pełne egzotycznych ryb akwaria, które prezentowała Oceanika z Chrustów.

Ryby, ale od wewnątrz oglądał pan Piotr z panią Eweliną. Razem z dziećmi: Adą, Antkiem i Bartkiem musieli wykazać się opanowaniem i precyzją.

- Preparowaliśmy narządy wewnętrzne ryby. To znaczy dorośli preparowali, a dzieci patrzyły. Trochę trudne zadanie, ale ciekawe - mówi pan Piotr.

Tradycyjnie długa kolejka chętnych ustawiała się do sali, gdzie można było własnoręcznie zrobić sekcję serca świni. Duże wrażenie na zwiedzających robił też Zakład Botaniki. Już od wejścia na drugie piętro Instytutu, gdzie się znajduje w nozdrza uderzały bardzo przyjemne aromaty.

Doktor Karolina Rurarz tłumaczy, że odpowiedzialna za nie jest niezwykła moc świętokrzyskiej flory.

- Tutaj prezentujemy magiczne, naturalne eliksiry roślinne. Mamy tu własnoręcznie robione miody mniszkowe, olejki, ale też napary i zielnik. Za tę mieszankę zapachów odpowiadają przede wszystkim nawłoć, wrotycz i dziurawiec - mówi dr Karolina Rurarz.

Biologów wspierali też przyrodnicy z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, którzy na tę okazję przywieźli żywe owce i kozy. Na co dzień owce żyją na Ponidziu, gdzie dbają o unikatowe murawy kserotermiczne, dziś były ogromną atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych uczestników Nocy Biologów. Z kolei drapieżne ptaki przywieźli członkowie Grupy Sokolników Konnych „Rabiec”.

Tegoroczna Noc Biologów upływała pod znakiem zdrowego stylu życia. Uczestnicy mogli oddać krew, ale też sprawdzić swoją formę na bieżni oraz rowerze treningowym.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution