101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

13 grudnia 1981 roku Radio Kielce przestało nadawać

Data publikacji: 13.12.2019 06:00
Autor: Ewa Okońska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

13 grudnia 1981 roku, o północy przestała nadawać Rozgłośnia Polskiego Radia w Kielcach. Jak wspomina Wiesław Wójcikiewicz, pracownik techniki, w całym kraju można było odbierać jedynie Program Pierwszy Polskiego Radia i Program Pierwszy Telewizji Polskiej.

W siedzibie rozgłośni przy obecnej ulicy Radiowej, wtedy noszącej nazwę Związku Walki Młodych, pojawili się żołnierze, a budynek został zamknięty. Zablokowane zostały również nadajniki na Świętym Krzyżu. 

W radiu pracowała tylko komórka utrzymania ruchu, czyli tzw. amplifikatornia. 

– Było pusto, cicho i ponuro. Poza pracownikiem Straży Przemysłowej i kilkoma żołnierzami, zakwaterowanymi na parterze, pracował na dyżurze jeden technik, a w sekretariacie na biurku stał karabin maszynowy – mówi Wiesław Wójcikiewicz.

Dziennikarka Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz pamięta, że w poniedziałek - 14 grudnia pracownicy stawili się do pracy o 8.00 rano, ale zostali wpuszczeni tylko do holu. Pilnowani przez żołnierzy dziennikarze oddali sprzęt nagrywający i taśmy, po czym wszyscy udali się do domów.

Po kilku miesiącach pracownicy zaczęli stopniowo wracać na swoje stanowiska. Ostatni dziennikarze rozpoczęli pracę po dziewięciu miesiącach, we wrześniu. Radio wznowiło też nadawanie programu, początkowo były to wyłącznie krótkie audycje informacyjne.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution