101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Świętokrzyskie dba o seniorów

Data publikacji: 13.12.2018 14:11
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Janowice Poduszowskie. Otwarcie dziennego domu pobytu Senior Plus

Janowice Poduszowskie. Otwarcie dziennego domu pobytu „Senior Plus”
08.02.2018 / Fot. Łukasz Chodór /

18 nowych domów seniora powstało w tym roku w województwie świętokrzyskim. Łącznie w regionie znajduje się już 30 ośrodków pomagających osobom starszym. Ich utworzenie było możliwe, dzięki rządowemu projektowi „Senior+". Polega on na dofinansowaniu gmin z budżetu państwa kwotami do 150 tysięcy złotych na budowę klubów seniora i do 300 tysięcy złotych na domy seniora.

Mariusz Pasek z Urzędu Wojewódzkiego zaznacza, że jeszcze trzy lata temu w regionie były zaledwie 4 tego typu obiekty. Dodaje, że ostatecznym celem projektu jest stworzenie pełnej infrastruktury do opieki nad osobami starszymi, zapewniającymi nie tylko pomoc medyczną, ale również miejsca spotkań.

- Naszym celem jest skłanianie seniorów, aby wychodzili z domów i spotykali się z innymi ludźmi, a dzięki temu mieli możliwość życia w społeczeństwie - zaznacza Mariusz Pasek.

Jak mówi wojewoda Agata Wojtyszek, powstanie tak wielu klubów seniora w naszym regionie jest dowodem na to, jak ważna i potrzebna jest pomoc osobom starszym. Zaznacza przy tym, że wciąż wiele gmin w województwie czeka na stworzenie tego typu ośrodków. Brakuje ich wciąż w ponad 70 gminach regionu.

Elektroniczne wnioski na dofinansowanie z projektu „Senior+” można składać do 4 stycznia. Możliwe jest również otrzymanie dofinansowania na prowadzenie już istniejącej placówki pomocy osobom starszym.

W istotny sposób poszerzono także projekt „Opieka 75+” polegający na świadczeniu usług opiekuńczych w domach. Początkowo, wsparcie mogły otrzymać tylko miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców. Teraz, o dotację mogą ubiegać się wszystkie gminy i miasta do 60 tysięcy mieszkańców. Dodatkowo o objęcie opieką mogą wnosić, nie tylko osoby samotne, ale również seniorzy mieszkający z rodzinami.

Nadzieję, na stałe polepszenia sytuacji osób starszych w regionie ma wicemarszałek województwa Renata Janik. Jak mówi, problem braku opieki nad seniorami jest najbardziej zauważalny w obszarach wiejskich.

Autorem programów „Opieka 75+” oraz „Senior+” jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution