101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Remont w Krzemionkach zagrożony? Starosta straszy

Data publikacji: 13.12.2018 15:16
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
16.02.2016 Krzemionki. Muzeum Archeologiczne. Podziemna trasa turystyczna.

16.02.2016 Krzemionki. Muzeum Archeologiczne. Podziemna trasa turystyczna.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czy remonty zabytkowych obiektów w Krzemionkach są zagrożone? Tak twierdzi starosta ostrowiecki Marzena Dębniak. Szczegółów swoich obaw nie podaje, ale rzeczywiście widać, że prace jeszcze się nie zaczęły. Tymczasem, według zapowiedzi remonty miały ruszyć wiosną tego roku.

Jak informowaliśmy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyasygnowało na remont rezerwatu archeologicznego w Krzemionkach i Pałacu Wielopolskich w Częstocicach – ponad siedem milionów złotych. Wkład własny samorządu powiatowego, to ponad 2 miliony. Termin rozliczenia inwestycji mija 30 czerwca, ale już wiadomo, że muzeum go nie dotrzyma. Resort dał zielone światło, aby ten termin wydłużyć do końca listopada 2019 roku.

Jak tłumaczy Ewa Działowska, p.o. dyrektora w Muzeum Historyczno-Archeologicznym, niedotrzymanie terminu, to efekt trudności z wyborem projektanta. Pierwszy dokument został odrzucony jeszcze przez poprzedniego dyrektora Włodzimierza Szczałubę. Ewa Działowska uważa, że była to dobra decyzja.

– Projektant przedstawił bardzo słaby plan – mówi. Dodaje, że kolejne dwa przetargi także nie wyłoniły wykonawcy. Do jednego nikt się nie zgłosił, w drugim wyłoniona firma zrezygnowała z własnej woli. Dopiero za trzecim razem udało się podpisać umowę i sporządzić dobry projekt. – Wykonanie planów architektonicznych zajęło około 2 miesięcy, stąd te opóźnienia – tłumaczy dyrektor.

Ewa Działowska dodaje, że dużo czasu pochłonęło także urealnienie kosztów inwestycji, budżet musiał zostać „obcięty”. Zapewnia jednocześnie, że w tym momencie muzeum wyszło na prostą, a przetargi na wykonanie zostaną ogłoszone w styczniu. Wszelka dokumentacja potrzebna do ogłoszenia konkursu trafiła teraz do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort ocenia czy przetarg został dobrze przygotowany.  

Przypomnijmy, w połowie 2019 roku odbędzie się 43. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa i wtedy zdecyduje o wpisie neolitycznych kopalni krzemienia na prestiżową listę UNESCO.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution