101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Okres przedświąteczny to dla złodziei największe żniwa

Data publikacji: 13.12.2018 15:51
Kategoria: Wiadomości /Źródło: Michał Horążek
Komentarze

 
Kielce. 30.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Święta to okres wzmożonej aktywności, nie tylko dla ludzi przygotowujących się do wigilijnej kolacji, ale także dla złodziei. O czujność, podczas zakupów - apeluje Karol Macek, z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Ofiarą może bowiem paść każdy, ale złodzieje czyhają przede wszystkim na kobiety oraz osoby starsze.

- Powodem jest to, że panie noszą wszystko w torebkach, którą wiszą na ramieniu. Nie mają przez to pełnej kontroli nad swoimi rzeczami. Natomiast starsze osoby, ze względu na wiek mają ograniczone możliwości reakcji. Nie czują obcego dotyku na reklamówce lub torebce i to powoduje, że obie te grupy najczęściej padają ofiarą kradzieży - mówi Karol Macek.

Mimo zwiększonej liczby złodziei w okresie przedświątecznym, z roku na rok kradzieże kieszonkowe są skutecznie minimalizowane, a to dzięki działaniom miasta i policji. - Można spotkać policjantów umundurowanych, jak i w strojach cywilnych. Miasta, pociągi i galerie są monitorowane. Nawet na targowiskach zaczynają się pojawiać kamery. To skutecznie odstrasza kieszonkowców. Jednak należy pamiętać, że w święta ryzyko kradzieży jest wyższe i bardzo często w natłoku obowiązków, przestajemy zwracać uwagę na rzeczy, które mamy przy sobie – mówił Karol Macek.

Aby nie zostać ofiarą kieszonkowca należy przestrzegać podstawowych zasad, które skutecznie ochronią przed kradzieżą. - Warto nosić torebkę z przodu. Torba noszona z tyłu jest łatwym celem dla kieszonkowców. Zachęcamy także, aby nie zabierać ze sobą wszystkiego. Weźmy ze sobą to co jest absolutnie niezbędne, aby nie kusić złodzieja - mówił Karol Macek.

Pasażerowie autobusów także są narażeni na wzmożoną działalność złodziei. Elżbieta Śreniawska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach zapewnia jednak, że jej firma robi wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżnym. - Monitoring, który został założony w autobusach skutecznie odstrasza potencjalnych złodziei. Podkreślę, że w każdym z pojazdów znajduje się jedenaście czynnych kamer. W związku z tym, monitoring ten jest bardzo dokładny i przypadki kradzieży kieszonkowych zostały prawie wyeliminowane, choć nie mówię że całkowicie. Nadal wzmożona czujność jest konieczna - podkreśla Elżbieta Śreniawska.

Nieważne czy jesteśmy w autobusie, galerii czy na targu starajmy się w tym roku nie tracić głowy, aby razem z nią nie stracić portfela.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution