101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

„Trzuskawica” będzie mniej truć

Data publikacji: 13.12.2018 20:31
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Spotykanie ws. rozwiązania problemu z   nieustannym zanieczyszczaniem  powietrza przez zakład Trzuskawica

Spotykanie ws. rozwiązania problemu z nieustannym zanieczyszczaniem powietrza przez zakład "Trzuskawica"
Kielce. 13.12.2018 / Fot. Urząd gminy Sitkówka-Nowiny

Władze „Trzuskawicy”, zakładu produkującego wapno, zapowiadają kolejne inwestycje, które mają ograniczyć zanieczyszczanie powietrza. Deklaracja jest pokłosiem protestu okolicznych mieszkańców z początku grudnia. Sąsiedztwo zakładu jest dla nich niezwykle uciążliwe.

Problemem jest między innymi wszechobecny pył osiadający na domach. Ludzie martwią się jednak nie tylko o estetykę swoich podwórek, ale przede wszystkim o zdrowie.

Zapowiedzi inwestycji pojawiły się podczas spotkania władz Kielc, gminy Sitkówka-Nowiny oraz mieszkańców.

Sebastian Nowaczkiewicz, wójt Sitkówki-Nowiny informuje, że władze firmy zadeklarowały kolejne kroki mające na celu ograniczenie produkcji pyłów. W najbliższym czasie zostanie oddana do użytku nowa, oddalona od bloków mieszkalnych droga wewnętrzna, nowoczesne systemy odpylania, montaż nowoczesnej myjki kół dla samochodów wyjeżdżających. Z zapowiedzi wynika, że te inwestycje mogą kosztować 10 milionów złotych.

Spotykanie ws. rozwiązania problemu z nieustannym zanieczyszczaniem powietrza przez zakład "Trzuskawica"Kielce. 13.12.2018 / Fot. Urząd gminy Sitkówka-Nowiny

Joanna Winiarska, kielecka radna projektu świętokrzyskie zauważyła, że spotkanie było spokojne i merytoryczne. Dodatkowo władze spółki zadeklarowały chęć organizacji takich spotkań cyklicznie. Dzięki temu mieszkańcy mogliby na bieżąco zgłaszać swoje uwagi.

- Na pewno z każdej strony jest wola współpracy. Pozytywnym echem odbiła się też propozycja prezesa Trzuskawicy, aby spotkania organizować np. co kwartał. Byłaby to okazja do rozmowy o efektach wprowadzonych zmian - dodaje radna

Władze spółki przekonują, że to nie jedyne inwestycje, mające poprawić stan powietrza w okolicy cementowni, jakie zostały wykonane w ostatnich latach. Wcześniej w zakładach zamontowano między innymi instalacje nowoczesnych rękawów zsypowych na składach kruszyw oraz odpylanie instalacji mączek wapiennych. Trzuskawica wykonała także część chodników przy ulicy Chorzowskiej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution