101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Świętokrzyska młodzież sprawdziła swoją wiedzę o mediach

Data publikacji: 14.12.2018 15:52
Kategoria: Wiadomości /Źródło: Dorota Klusek
Komentarze
Kielce. UJK. Olimpiada Wiedzy o Mediach

Kielce. UJK. Olimpiada Wiedzy o Mediach
14.12.2018 / Fot. Piotr Burda / UJK

46 uczniów szkół średnich ze Świętokrzyskiego wzięło udział w wojewódzkim etapie V edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach. Każdy z uczestników miał za zadanie w ciągu godziny rozwiązać test, składający się z 40 pytań. 10 uczniów, którzy osiągnęli najlepszy wynik, zakwalifikowało się do etapu centralnego, który odbędzie się w marcu na Uniwersytecie Warszawskim.

W pierwszym etapie uczniowie musieli przygotować esej, film, lub fotoreportaż na jeden z pięciu tematów. Najchętniej mierzyli się z zagadnieniem: „Problemy kobiet w różnych stronach świata, widziane oczami polskich reporterek i reporterów”. Młodzi ludzie za przykład najczęściej wybierali Martynę Wojciechowską. Nie brakowało też osób, które szukały odpowiedzi na pytanie: „Dziennikarz - zawód czy powołanie?”.

W Instytucie Dziennikarstwa i Informacji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach spotkali się uczniowie, których prace zyskały najwyższe noty. W gronie 46 finalistów szczebla wojewódzkiego była młodzież z pięciu szkół ponadgimnazjalnych. Tak, jak w poprzednich latach, najsilniejszą reprezentację miało I Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie.

Ania Zaczkowska z tej szkoły w olimpiadzie wzięła udział po raz drugi. Przyznała, że trzeba się dobrze przygotować.

 - Ważne są informacje, które możemy znaleźć na temat mediów w Internecie, ważne są ich rodzaje i trzeba interesować się tą czysto teoretyczną sferą mediów, ale też tymi praktycznym rzeczami, czytać wywiady, oglądać telewizję. Ważne są też testy z wcześniejszych edycji, ponieważ tam pytania są bardzo szczegółowe, więc w dużej mierze liczy się szczęście - wyjaśniła.

Mediami interesuje się też Marcin Łochowski z jędrzejowskiego Reja. W olimpiadzie bierze udział po raz pierwszy, ale przyznaje, że temat mediów go interesuje i nie wyklucza, że za rok ponownie wystartuje.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego jest zaangażowany w organizację Olimpiady Wiedzy o Mediach od pierwszej jej edycji. Jak wyjaśniła profesor Renata Piasecka-Strzelec, przewodnicząca Świętokrzyskiego Komitetu Okręgowego Olimpiady Wiedzy o Mediach, jednym z celów konkursu jest promocja edukacji medialnej.

- Dzięki zdobytej wiedzy, literaturze przedmiotu, którą poznają, uczniowie szkół średnich nabywają umiejętność samodzielnej analizy czy oceny przekazów medialnych. Myślę, że jest to korzyć obopólna. Dla uczniów to ciekawa przygoda intelektualna, a dla nas okazja do popularyzowania nauki i dodatkowo oferty kształcenia naszego instytutu - powiedziała.

Dla każdego finalisty etapu wojewódzkiego przygotowano upominki, natomiast 10 najlepszych weźmie udział w centralnym etapie V Olimpiady Wiedzy o Mediach. Obędzie się on w marcu w Warszawie. Tu na laureatów czekają indeksy na kierunki dziennikarskie w jednym z 16 uniwersytetów w Polsce, staże w redakcjach, czy profesjonalny sprzęt fotograficzny.

 

Lista laureatów:

 

Angelika Kowalska z Zespołu Szkół numer 2 we Włoszczowie,

Jakub Glibowski z LO w Staszowie,

Karolina Kołodziej z VI LO im. Juliusza Słowackiego w Kielcach,

Piotr Bielecki z I LO im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie,

Sandra Stępień z V LO im. księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach,

Ernest Matysek z ZSZ nr 2 w Starachowicach,

Andrzej Kawecki z ZS im. Stanisława Staszica w Staszowie,

Aleksandra Sternik z LO nr 1 im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim,

Adrian Jacecko i Patrizio Mortongelli z VI LO im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution