101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kolejny DPS na mapie regionu

Data publikacji: 14.12.2018 20:57
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Baćkowice. Otwarcie Domu Pomocy Społecznej

Baćkowice. Otwarcie Domu Pomocy Społecznej
14.12.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W Baćkowicach zakończyła się budowa Domu Pomocy Społecznej. Wójt gminy Marian Partyka, podczas otwarcia DPS powiedział, że docelowo opiekę całodobową znajdzie w nim 29 pensjonariuszy, głównie z terenu gminy.

Samorządowiec zauważa, że niestety społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Wybudowanie tej placówki było koniecznością. Pierwszeństwo przyjęcia będą miały osoby, które już mieszkają w DPS-ach. Jak mówi wójt, takich potencjalnych pensjonariuszy jest 16, z kolei Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi listę osób z gminy, które spełniają warunki przyjęcia do placówki.

Obecny na otwarciu Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego podkreśla, że jednym z priorytetów nowej kadencji samorządu będzie opieka społeczna. Dodaje, że trzeba bardzo dokładnie przeanalizować potrzeby w regionie, które widać na każdym kroku i są bardzo duże.

- W miejscowościach powiatu opatowskiego, ale i sąsiednich powiatach: staszowskich, sandomierskim i całym regionie trzeba te potrzeby socjalne zdiagnozować bardzo dokładnie - mówi Marek Jońca.

Dodaje przy tym, że urząd marszałkowski musi zabezpieczyć środki konieczne do wspierania pomocy społecznej. Zaznaczył, że w regionie powinny także powstawać dzienne domy pomocy oraz jednostki, w których osoby niepełnosprawne mogłyby realizować swoje talenty.

Wicewojewoda świętokrzyski Bartłomiej Dorywalski chwali inwestycję w Baćkowicach. Jak mówi, to przykład na to, że można pozyskać duże fundusze na stworzenie pożytecznego dla lokalnej społeczności ośrodka. Jak dodaje, coraz więcej osób potrzebuje pomocy, nie tylko ze względu na starość.

- Niejednokrotnie, nie z własnej woli, ludzie znajdują się w trudnej sytuacji, a te trudne sytuacje napędzają gigantyczną potrzebę uruchamiania takich placówek - twierdzi Bartłomiej Dorywalski. 

Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych. Łączny koszt to ponad 5 milionów 200 tysięcy złotych, gmina dołożyła ponad milion 200 tysięcy. W DPS-ie zatrudnienie znajdzie od 15 do 18 osób.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution