101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Polska muzyka fortepianowa w mistrzowskim wykonaniu zabrzmiała w Kielcach

Data publikacji: 15.12.2018 05:30 / Data aktualizacji: 15.12.2018 21:20
Autor: Iwona Murawska , Jerzy Jop / Kategoria: Kultura
Komentarze
15.12.2018 Kielce. Profesor Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Poznaniu Joanna Marcinkowska wystąpiła w szkole muzycznej

15.12.2018 Kielce. Profesor Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Poznaniu Joanna Marcinkowska wystąpiła w szkole muzycznej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jedna z czołowych polskich pianistek wystąpiła w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Joanna Marcinkowska jest cenionym pedagogiem, profesorem w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureatką wielu międzynarodowych konkursów oraz festiwali pianistycznych.

Koncertowała na ponad 40 prestiżowych, międzynarodowych festiwalach w Polsce i za granicą, współpracując z ponad 30 wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi oraz wieloma renomowanymi orkiestrami symfonicznymi, m.in. w USA i Chinach.

W Kielcach zaprezentowała utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Karola Szymanowskiego.

Jak przyznała artystka, muzyka towarzyszyła jej od najmłodszych lat, a jednym z jej ulubionych kompozytorów jest pochodzący z Żelazowej Woli Fryderyk Chopin.

- W moim rodzinnym domu pianino było jeszcze zanim się urodziłam, stąd bardzo wcześnie zapoznałam się z tym wydającym dźwięki sprzętem. Gdy miałam niecałe sześć lat mama zaprowadziła mnie do szkoły muzycznej i po zdaniu egzaminów poznawałam tajniki gry na tym wyjątkowym instrumencie. Przeszłam wszystkie szczeble edukacji muzycznej, aż po doktorat i habilitację. Bliscy mojemu serca są z całą pewnością kompozytorzy polscy, a zwłaszcza Fryderyk Chopin - wyznała artystka. 

Koncert profesor Joanny Marcinkowskiej przyciągnął wielu melomanów, wśród których były m.in. panie Janina i Halina.  

- Bardzo lubię uczestniczyć w koncertach muzyki poważnej, zwłaszcza klasycznej, ponieważ ta muzyka mnie relaksuje i uspokaja - stwierdziła pani Janina. Z kolei pani Halina przyznała, że muzyka zawsze rozbrzmiewała w jej domu, a zwłaszcza utwory Chopina, ponieważ jej mama skończyła Konserwatorium Muzyczne w Warszawie i przez całe życie uczyła gry na fortepianie. 

Wydarzenie zakończyło cykl koncertów poświęconych 100-leciu odzyskania niepodległości, które organizował Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. W październiku, ze znakomitym Koncertem Prezydenckim poświęconym twórczości Ignacego Jana Paderewskiego, wystąpił Andrzej Tatarski.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution