101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Targ Świąteczny inny niż wszystkie. W rodzinnej manufakturze

Data publikacji: 15.12.2018 15:21
Kategoria: Wiadomości /Źródło: Marta Gajda
Komentarze

Mikułowice. Targ Świąteczny
Mikułowice. 15.12.2018 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Po raz czwarty w podbuskich Mikułowicach, na placu popularnej Olejarni Zagłoba, odbywa się Targ Świąteczny.

- To uczta dla miłośników wyszukanych, również regionalnych potraw z kieliszkiem grzanego wina i przy dobrej muzyce - powiedział Mariusz Roszkowski - organizator wydarzenia.

Swoje oferty przedstawia 24 wystawców. Są to gospodarstwa agroturystyczne, wytwórcy wędlin, wyrobów mlecznych, hodowcy ryb, przetwórcy owoców i winiarze.

- Można przejść po straganikach, obejrzeć, zobaczyć, dotknąć. Są najlepsi wystawcy świętokrzyscy oraz inne perełki z regionów sąsiednich - zaznacza Mariusz Roszkowski.

W Mikułowicach królują przede wszystkim produkty regionalne, tradycyjne smaki, gruzińskie specjały. Na smakoszy czekają między innymi ciasta, wyroby z ryb i mięsa, sery, chleb na zakwasie, miody, wina, przetwory z lawendy, róży i pigwy oraz kosmetyki naturalne. Z kolei gospodarz wydarzenia zaprezentował szeroką gamę olejów naturalnych: rzepakowy, rydzowy, słonecznikowy, lniany i z pestek z dyni.

Mariusz Roszkowski, właściciel olejarni zaznacza, że atrakcją jest pokaz ręcznego tłoczenia oleju, do którego wykorzysta pochodzącą z XIX wieku prasę. Olejarnia Zagłoby włączyła się też w akcję pomocy dla Kuby, 12-letniego chłopca z Bogucic, chorującego na nowotwór kości.

- Każdy ofiarodawca otrzyma ciasteczko, patriotkę, w zamian za dar serca dla Kuby - podkreśla organizator.

Mimo chłodu targ cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród mieszkańców i kuracjuszy przebywających w tym czasie na zabiegach. O oprawę muzyczną zadbał zespół Czeremszyna z Ukrainy. Śpiewane oraz grane na skrzypcach kolędy i pastorałki pod chmurką tworzą wyjątkowy przedświąteczny nastrój.

Targ Świąteczny potrwa do godziny 17.00. Przypomnijmy, Olejarnia Zagłoby, funkcjonuje od 2016 roku i jest to rodzinna manufaktura.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution