101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pierwsza, poważna próba dla ósmoklasistów

Data publikacji: 17.12.2018 16:51
Kategoria: Wiadomości /Źródło: Dorota Klusek
Komentarze
Szkoła Podstawowa nr 33 w Kielcach. Próbny egzamin ósmoklasistów

Szkoła Podstawowa nr 33 w Kielcach. Próbny egzamin ósmoklasistów
Kielce. 18.12.2018 / Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Świętokrzyscy ósmoklasiści sprawdzają dziś, jak będzie wyglądał pierwszy poważny test w ich życiu. W wielu szkołach regionu odbywa się egzamin próbny ósmoklasistów. Pierwsza sprawdzana była wiedza z języka polskiego.

Szkoła Podstawowa nr 33 w Kielcach. Próbny egzamin ósmoklasistówKielce. 18.12.2018 / Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Jedną z placówek, w której odbywa się próba jest Szkoła Podstawowa numer 33 imienia Ignacego Jana Paderewskiego w Kielcach. Testy rozwiązuje tam 104 uczniów ostatnich klas. Choć egzamin nie jest obowiązkowy, dyrektor tej placówki, Marzena Tranowska nie miała wątpliwości, że jej uczniowie wezmą w nim udział.

- To jest bardzo ważna próba, zarówno dla uczniów jaki i dla nauczycieli. 1999 to był ostatni rok, kiedy mieliśmy ósme klasy, ale wtedy egzamin nie był przeprowadzany w szkołach podstawowych, tylko w szkołach średnich. Dla uczniów jest ważne, żeby sprawdzili swoją wiedzę i umiejętności, zobaczyli, czego jeszcze trzeba się pouczyć, przekonali się, jak pracować z arkuszem, jak rozłożyć czas pracy, natomiast dla nas jest to próba sprawdzenia technicznego, merytorycznego – wyjaśnia Marzena Tranowska.

Jak na prawdziwym egzaminie, nauczyciele przestrzegali procedur przy wpuszczaniu do sal i rozsadzaniu uczniów. Sami ósmoklasiści nie ukrywali, że denerwują się, choć już mieli do czynienia z arkuszem.

Oliwia Januszek zdradziła nam, że ma pewne obawy: - Najbardziej boję się, że pod wpływem stresu coś mi wypadnie z głowy i rzecz, która wydawała mi się prosta, teraz będzie dla mnie problemem. Już w tamtym roku mieliśmy próbne egzaminy i nawet poszły mi dobrze, ale teraz jest większy stres – przyznała.

Egzamin próbny z języka polskiego trwa 120 minut. Uczniowie nie będą na jego podstawie oceniani. Jutro dzień drugi egzaminów. Ósmoklasiści zmierzą się z arkuszem z matematyki.

Pokazowe arkusze egzaminacyjne dostępne są na stronie CKE.

Szkoła Podstawowa nr 33 w Kielcach. Próbny egzamin ósmoklasistówKielce. 18.12.2018 / Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution