101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dwie szopki i 9-metrowe choinki. Przygotowania do świąt na Świętym Krzyżu

Data publikacji: 19.12.2018 11:10
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
01.12.2017 Święty Krzyż. Zima

01.12.2017 Święty Krzyż. Zima
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na Świętym Krzyżu trwają przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. W Bazylice ustawione zostały już choinki, trwa też montaż szopek w świątyni i na zewnątrz klasztoru.

Stajenkę w Bazylice, jak co roku przygotowują pracownicy Kieleckiego Centrum Kultury.

- W tym roku szopka, która jest symbolem typowego polskiego dworu, będzie miała też elementy bajkowe - zapowiedziała na antenie Radia Kielce Magdalena Kusztal, dyrektor KCK.

- Wypożyczone zostały lalki z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Będą one odgrywać role pielgrzymów, spieszących do miejsca narodzenia Jezusa z różnych stron świata, podkreślając, że Boże Narodzenie jest świętowane na całym świecie – mówi dyrektor KCK.

W Bazylice będzie można podziwiać także choinki o wysokości od 5 do 9 metrów. Jest to nawiązanie do Puszczy Świętokrzyskiej, w centrum której znajduje się świątynia.

- Pojawią się też przygotowane przez nowicjuszy girlandy. Z kolei obok klasztoru, została już ustawiona konstrukcja do żywej szopki – mówi ojciec Dariusz Malajka, rektor Bazyliki na Św. Krzyżu.

- Będą tam m.in.: koza, kucyk i ozdobne ptactwo. Dzięki tej szopce wielu pielgrzymów będzie mogło lepiej doświadczyć chwili narodzenia Jezusa, który dwa tysiące lat temu urodził się w grocie, wśród zwierząt, bo nie było dla Niego miejsca w gospodzie – dodaje ojciec Dariusz Malajka.

Zwierzęta zostaną przywiezione z zaprzyjaźnionego gospodarstwa Jerzego Bzymka 24 grudnia i zostaną na Św. Krzyżu do 6 stycznia.

- W Wigilię, o godzinie 23.00 odbędzie się także premiera Jasełek, przygotowanych przez nowicjuszy. W tym roku przedstawiona zostanie tradycyjna historia, ale według scenariusza złożonego z rymowanych dialogów – zapowiada ojciec Krzysztof Jamrozy, mistrz nowicjatu na Świętym Krzyżu.

- Będzie można się nieco pośmiać, ale Jasełka skłonią też do zadumy nad przyjściem Syna Bożego na Ziemię. Największym wyzwaniem dla nowicjuszy są zawsze role żeńskie, np. Maryi. W tym roku będą dwie takie role, które na pewno zostaną zagrane brawurowo – przekonuje ojciec Krzysztof Jamrozy.

Jasełka będzie można obejrzeć także w drugi Dzień Świąt i w Nowy Rok po mszy o godzinie 15.00.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution