101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Tradycje dawnego bożonarodzeniowego stołu

Data publikacji: 23.12.2018 17:57
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Tradycje świąteczne. Wystawa w Muzeum Okręgowym
Sandomierz. 23.12.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W dawnej tradycji stół w wiejskiej chacie nabierał na święta Bożego Narodzenia wyjątkowego znaczenia. Na co dzień nie jadano przy nim posiłków, z reguły stał na nim krzyż, dekoracje i kwiaty. Na święta pięknie go ozdabiano, stawiano misy z jedzeniem.

Pod obrusem i pod stołem musiało być siano przypominające, w jakich warunkach narodził się Jezus Chrystus. Snop siana stawiano także w kącie izby. Miał on zapewnić urodzaj i dobre plony w przyszłym roku - powiedziała Kinga Kędziora-Palińska, etnograf w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.

Na wigilię zostawiano przy stole jedno puste miejsce. Było ono przeznaczone dla dusz zmarłych. Po wieczerzy nie sprzątano niczego ze stołu, gospodyni dokładała chleba. Uchylano nawet drzwi. Było to zaproszenie dla dusz osób nieżyjących, aby się posiliły i spokojnie opuściły chatę.

Po kolacji wigilijnej gospodarz brał ze stołu siano, trochę jedzenia oraz opłatek, którym wcześniej łamał się z rodziną. Z tym wszystkim szedł do zwierząt w gospodarstwie. Dzielił na tyle części, ile miał inwentarza i dawał zwierzętom. Miało im to zapewnić zdrowie i siłę na kolejny rok pracy w gospodarstwie.

W wigilijny wieczór dziewczęta wróżyły sobie z siana leżącego pod obrusem lub pod stołem. Wyciągano źdźbła. Jeżeli trafiło się ładne zielone, wróżyło to szybkie zamążpójście. Żółte oznaczało, że nie nastąpi to tak szybko, ale dziewczyna nie zostanie starą panną. Najgorzej było w przypadku, gdy zostało wyciągnięte siano szare i brzydkie, bo to wróżyło staropanieństwo.

Tradycje świąteczne. Wystawa w Muzeum OkręgowymSandomierz. 23.12.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution