101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wiesław Myśliwski spotka się z czytelnikami

Data publikacji: 24.12.2018 12:48
Kategoria: Kultura /Źródło: Dorota Klusek
Komentarze

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Wiesław Myśliwski - jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy, pochodzący z Ziemi Sandomierskiej, w styczniu odwiedzi Kielce. Będzie gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Spotkanie autorskie odbędzie się w poniedziałek, 7 stycznia, o godzinie 17.30.

Pretekstem wizyty jest „Ucho igielne”, czyli najnowsze dzieło Wiesława Myśliwskiego. Powieść, która jak mówi sam autor, miała nie powstać. - Moja żona po „Ostatnim rozdaniu” powiedziała: koniec z pisaniem, nie ma życia przez twoje pisanie. Rzeczywiście, ze mną się bardzo nudno żyje, jeśli pracuję, a proza tego wymaga – mówi Wiesław Myśliwski. Mimo powziętego postanowienia, kolejna książka ujrzała światło dzienne. Między innymi o niej, autor będzie mówił podczas spotkania autorskiego w Kielcach.

Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej jest przekonany, że tematów do rozmów na pewno nie zabraknie. - Mimo, że pisarz od wielu lat mieszka w Warszawie, zachowuje związek z naszą ziemią. Mam okazję dość często rozmawiać telefonicznie z Wiesławem Myśliwskim i zawsze pojawiają się pytania: co słychać u nas, co w bibliotece, ile osób przychodzi, co czytają. Jest pisarzem, który nie zamyka się tylko w swojej twórczości, ale ciągle czuje związek z miejscem urodzenia, z kulturą tej ziemi, o której zresztą pięknie powiedział, że jest to ziemia urodzajna w literaturę – dodaje Andrzej Dąbrowski.

Spotkanie poprowadzi Karolina Wawer z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka książki poświęconej pisarzowi z Sandomierszczyzny, zatytułowanej: „Drugi plan. Twórczość Wiesława Myśliwskiego w perspektywie postkolonialnej”. Do udziału w spotkaniu zachęca dyrektor Andrzej Dąbrowski. - Będzie można kupić książkę, uzyskać autograf pisarza, do którego czytelnicy i historycy literatury odnoszą się z ogromnym szacunkiem, biorąc pod uwagę, co i jak pisze o człowieku, o jego relacjach z historią, o człowieku, który jest poddany przemianom kulturowy, o człowieku poszukującym własnego losu, odkrywającym siebie samego. Głęboka, ciekawa literatura – podkreśla Andrzej Dąbrowski.

Spotkanie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbędzie się w poniedziałek, 7 stycznia. Wiesław Myśliwski przyjedzie do Kielc już 6 stycznia. Tego dnia weźmie udział w premierze najnowszej sztuki Teatru imienia Stefana Żeromskiego. Na kieleckiej scenie zostanie pokazany spektakl „Widnokrąg”, będący adaptacją powieści Myśliwskiego o tym samym tytule, w reżyserii Michała Kotańskiego.

Natomiast już dziś zapraszamy Państwa do wysłuchania wywiadu z Wiesławem Myśliwskim, który przygotowała nasza redakcyjna koleżanka, Grażyna Szlęzak-Wójcik. Rozmowę usłyszą Państwo na naszej antenie, w drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia, w środę, 26 grudnia. Początek o godzinie 17.05.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution