101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Lotnisko nie powstanie, ale co z terenem w Obicach?

Data publikacji: 27.12.2018 15:29
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
13.04.2016 Obice. Teren gdzie ma powstać lotnisko.

13.04.2016 Obice. Teren gdzie ma powstać lotnisko.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Nowe władze Kielc wycofują się z pomysłu budowy lotniska pasażerskiego w Obicach. Zdaniem ekipy Bogdana Wenty, w zamian, na prawie sześciuset hektarach gruntów może powstać lotnisko typu cargo, czyli towarowe, lub jedne z największych terenów inwestycyjnych w całej Unii Europejskiej.

Jak informuje Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta Kielc, po analizie dokumentacji zdecydowano na odstąpienie od budowy w tym miejscu portu pasażerskiego. - Takie lotniska istnieją między innymi w Radomiu, Krakowie i Warszawie, dlatego budowa kolejnego nie jest zasadna - dodaje.

Zdaniem Danuty Papaj, w Europie istnieją tylko trzy podobne tereny inwestycyjne o podobnym potencjale rozwojowym. - To bardzo duży teren, niemal 600 hektarów gruntów, w którym należy zainteresować inwestorów nie tylko z kraju ale także z zagranicy. Dzięki temu region świętokrzyski mógłby wejść na zdecydowanie wyższy poziom rozwoju gospodarczego - podkreśla, pełnomocnik prezydenta Kielc.

Zaznacza, że miasto nie wyklucza włączenie terenów w Obicach do specjalnej strefy ekonomicznej, w ramach której mogłoby funkcjonować także lotnisko „cargo”, wspierające  przedsiębiorców którzy zdecydowali się zainwestować na tych terenach.

Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice, podkreśla, że tak duże tereny inwestycyjne mogą stanowić nowe otwarcie gospodarcze dla województwa świętokrzyskiego.

- Dotychczas region był omijany przez duże inwestycje ze względu na brak odpowiednich gruntów na ich realizację. Lokalizacja Obic blisko miasta wojewódzkiego, w którym prężnie działają ośrodki akademickie takie jak uniwersytet, czy politechnika daje ogromną szanse na skuteczne wykorzystanie tego terenu. kilkukrotnie dyskutowaliśmy z prezydentem Bogdanem Wentą o wykorzystaniu i aktywizacji  tego terenu - dodaje.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution