101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Duże zainteresowanie kół gospodyń wiejskich rządowym wsparciem

Data publikacji: 27.12.2018 16:43
Autor: Ewa Okońska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Kielce. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Kielce. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Od wielu lat wspierają rozwój swoich miejscowości, szerzą kulturę ludową i tradycje. Teraz mogą mieć osobowość prawną oraz możliwość zarobienia pieniędzy na własną działalność, a nawet otrzymać rządowe wsparcie finansowe. Umożliwiła im to ustawa o kołach gospodyń wiejskich.

Do tej pory w Świętokrzyskiem zarejestrowało się 438 kół, z czego 348 wystąpiło o rządową dotację. Dziś minął termin składania wniosków o wsparcie. Największą popularnością cieszyła się akcja w powiatach: sandomierskim, jędrzejowskim i kieleckim.

- Duże zainteresowanie pań tą formą pomocy świadczy o kreatywności kół gospodyń wiejskich. Członkinie KGW mają ciekawe pomysły na wykorzystanie pieniędzy - podkreśla Józef Cepil, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Koło liczące do 30 osób otrzyma 3 tysiące złotych, od 31 do 75 osób - 4 tysiące, a powyżej 75 - 5 tysięcy. Pieniądze zostaną wypłacone niezwłocznie - zapewnia Tomasz Dulny, kierownik Biura Powiatowego Agencji w Kielcach.

- Kto nie zdążył złożyć wniosku do dziś, będzie miał szansę uczynić to w przyszłym roku - uspokaja Tomasz Kuśmierek, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału ARiMR. Dotyczy to także nowych kół, które zapewne dzięki ustawie będą powstawać.

Zgodnie z przyjętą przez parlament i podpisaną przez prezydenta ustawą, w jednej miejscowości może działać tylko jedno koło gospodyń wiejskich.

 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution