101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Świętokrzyskiem przybędzie siedem miast

Data publikacji: 28.12.2018 11:49
Kategoria: Wiadomości /Źródło: Marta Gajda
Komentarze
09.08.2017 Nowy Korczyn. Kościół Św. Stanisława.

09.08.2017 Nowy Korczyn. Kościół Św. Stanisława.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Opatowiec, Nowy Korczyn, Pacanów i Oleśnica - 1 stycznia powrócą na mapę polskich miast. Przypomnijmy, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pozytywnie zaopiniowało wniosek o przywrócenie praw miejskich. Ostatnim etapem był podpis premiera, na który włodarze tych gmin czekali do dziś z niecierpliwością.

Przypomnijmy, że zarówno Opatowiec, Nowy Korczyn, jak i Pacanów utraciły je w wyniku carskich represji po powstaniu styczniowym. Wójtowie w rozmowie z Radiem Kielce podkreślali, że są wdzięczni i dziękują, że ich starania z wielkim zaangażowaniem wsparli świętokrzyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

Paweł Zagaja, wójt gminy Nowy Korczyn mówi, że symboliczne nadanie statusu w setną rocznicę niepodległości i 155. rocznicę Powstania Styczniowego byłoby okazją do zadośćuczynienia dotychczas wyrządzonym krzywdom tym miejscowościom. Jak dodaje lokowany przez Bolesława Wstydliwego w 1258 roku Nowy Korczyn jest obecnie wsią, ale przez 611 lat, do 1869 roku był miastem o bardzo bogatej tradycji i historii. Niech historia odda to co zabrała - podkreśla wójt.
- Jesteśmy przygotowani , aby urząd funkcjonował bez uszczerbku dla społeczności lokalnej - dodaje Paweł Zagaja.

Paweł Kulig, radny gminy Nowy Korczyn, a zarazem pasjonat historii podkreśla, że Nowy Korczyn był jednym z najstarszych miast funkcjonujących na prawie niemieckim na terenie Małopolski w roku 1258. Jak mówi, do tej pory w świadomości ludzi Nowy Korczyn to miasto.

Z kolei Sławomir Kowalczyk, wójt gminy Opatowiec przypomina, że miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1271-1869, czyli przez 598 lat. Jak zaznacza wójt, gmina Opatowiec po ponad 150 latach otrzymała szansę na przywrócenie sprawiedliwości dziejowej, jednak bardzo ostrożnie przygotowuje się do odzyskania praw miejskich. Będzie to również najmniejsze miasto w Polsce.

Z kolei Pacanów, prawa miejskie na mocy decyzji księcia Bolesława Wstydliwego posiadał od 1265 roku. Wójt Wiesław Skop liczy, że dzięki zmianie statusu gmina będzie mogła pozyskiwać dodatkowe pieniądze na rozwój infrastruktury oraz rozwój turystyki. Wójt podkreśla, że Pacanów zamierza świętować już w noc sylwestrową. - To fajna rzecz w całkiem bogatej historii Pacanowa, która zatoczyła koło w  momencie rocznicy odzyskania niepodległości.

Przygotowania w urzędach gmin, które mają zmienić się w urzędy miast, trwają pełną parą. Zamówione zostały już tablice informacyjne oraz pieczątki. Pierwszego stycznia prawa miejskie  otrzymają  także: Nowa Słupia, Pierzchnica i Szydłów. W ich przypadku urzędowe decyzje zapadły w lipcu tego roku.

Z inicjatywą przywrócenia praw miejskich miejscowościom, które utraciły je po Powstaniu Styczniowym wystąpił świętokrzyski poseł PiS Bogdan Latosiński.

Parlamentarzysta złożył rok temu interpelacje w tej sprawie, zwracając uwagę, że 100 rocznica  odzyskania przez Polskę niepodległości byłaby doskonałą okazją do przywrócenia im historycznego statusu. 

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution