101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Seniorzy w Stodołach i Ożarowie mają swoje miejsce. Potrzeb jest jednak więcej

Data publikacji: 31.12.2018 14:28
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Otwarcie Domu Senior Plus w Stodołach Kolonii w powiecie opatowskim

Otwarcie Domu Senior Plus w Stodołach Kolonii w powiecie opatowskim
31.12.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Piętnastu mieszkańców gminy Wojciechowice w powiecie opatowskim od dziś będzie korzystać z Dziennego Domu Senior Plus w miejscowości Stodoły Kolonie w powiecie opatowskim. Placówka powstała w pomieszczeniach po byłej Spółdzielni Kółek Rolniczych. Znajdują się tam: aneks kuchenny z lodówką i zmywarką, pokój do ćwiczeń, toaleta, szatnia oraz dwa pokoje.

Seniorzy będą mogli korzystać codziennie z zajęć organizowanych w placówce. Nie muszą się także martwić o dojazd, który zapewnia starostwo. Mieszkańcy gminy cieszą się, że powstało takie miejsce. Jadwiga Kamińska z Ługów mówi, że kilkadziesiąt lat spędziła w tym miejscu jako pracownik. Dziś wraca do niego w zupełnie innej roli.

- Jestem mile zaskoczona. To tak, jakbym zaczynała coś od nowa – mówi.

Seniorzy zgodnie podkreślają, że to miejsce, w którym mogą pobyć z drugim człowiekiem, a to jest dla nich bardzo ważne.

Starosta opatowski Tomasz Staniek podkreśla, że w powiecie jest bardzo dużo osób starszych, często samotnych. Dodaje, że do dyspozycji tych osób będzie instruktor prowadzący m.in. zajęcia manualne, spotkania, a także wycieczki.

- Przebywając w swoim domu, czują się osamotnieni, bezradni, a potrzebują drugiego człowieka, wykazania zainteresowania. Dom Senior Plus daje taką możliwość, rówieśnicy będą mogli się spotykać, zjeść wspólnie ciepły obiad – tłumaczy starosta.

Część pieniędzy przeznaczonych na utrzymanie domu pochodzi z programu, a część to wkład własny osób starszych, które za kilkadziesiąt złotych miesięcznie mogą korzystać do woli z wszystkich sprzętów oraz spędzać razem czas.

Także w Ożarowie funkcjonowanie rozpoczął dziś Klub Senior Plus, który obsługuje trzydzieści starszych osób. Władze gminy podkreślają, że chętnych do skorzystania z tej oferty jest o wiele więcej. Ewa Kopolovets, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim przyznaje, że samorządy chętnie sięgają po dotacje na tworzenie takich miejsc.

– Seniorzy są zachwyceni, oni potrzebowali takich miejsc. Na terenie gmin, gdzie takie placówki powstały, włodarze starają się o utworzenie kolejnych – mówi Ewa Kopolovets i zaznacza, że nabór wniosków na kolejny rok trwa do 4 stycznia.

W 2018 roku w województwie powstało 17 placówek finansowanych z programu Senior Plus. Od 2015 roku powstało ich 30.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution