101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami regionu [INFORMATOR]

Data publikacji: 03.01.2019 12:40 / Data aktualizacji: 06.01.2019 08:08
Autor: Iwona Murawska , Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Marlena Płaska , Emilia Sitarska , Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości /Źródło: Marta Gajda
Komentarze
06.01.2018 Kielce. Orszaki Trzech Króli spotkały się na Placu Jana Pawła II

06.01.2018 Kielce. Orszaki Trzech Króli spotkały się na Placu Jana Pawła II
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

6 stycznia ulicami Kielc przejdzie Orszak Trzech Króli. W tym roku w role mędrców wcielą się ludzie ze świata: kultury, edukacji i sportu, związani z Teatrem "Kubuś", Młodzieżowym Domem Kultury i Cyclo-Koroną Kielce. Będą to: Zdzisław Reczyński - aktor teatralny i filmowy, Stanisław Bętkowski - nauczyciel gry na gitarze oraz Kazimierz Stafiej - kolarz szosowy, 4-krotny mistrz Polski.

Stanisław Bętkowski, który wcieli się w rolę niosącego złoto Melchiora przyznaje, że propozycja była dla niego wyróżnieniem.

- Czuję się zaszczycony i cieszę się, że ktoś zauważył moje dokonania muzyczne. Teraz jestem nauczycielem muzyki, ale kiedyś występowałem m.in. w zespole Arianie jako gitarzysta i wokalista. Niewykluczone, że zagram jakiś utwór Dzieciątku na gitarze - zdradza tegoroczny król Melchior.

Rodzinne kolędowanie w Kielcach odbyło się po raz pierwszy w 2012 roku. Rok później zostało połączone z orszakiem Trzech Króli. Wydarzenie organizują wspólnie Wojewódzki Dom Kultury i Kuria Diecezjalna w Kielcach. Całość rozpocznie msza święta w kieleckiej katedrze o godzinie 13.00. Następnie uformowany zostanie orszak Trzech Króli.

Nowością jest to, że w tym roku nie będzie kilku orszaków, ale jeden wspólny, który wyruszy około 13.45 z kieleckiego rynku. Trzej królowie wraz z asystą dołączą do niego przy bazylice katedralnej i śpiewając „Pójdźmy wszyscy do stajenki” udadzą się na plac Jana Pawła II, gdzie będzie zbudowana szopka. Na scenie pojawi się chór garnizonowy, a także zespoły dziecięce z Młodzieżowego Domu Kultury - zapowiada Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury.

- Zespoły wykonają 3 mniej znane kolędy, które będą śpiewane jako dedykacje od mędrców dla dzieciątka Jezus. Swoją kolędę zaśpiewają też policjanci. Potem rozpocznie się wspólne śpiewanie znanych kolęd, wyłącznie w akompaniamencie akordeonu, tak, aby na placu było słychać setki śpiewających kielczan - mówi Jarosław Machnicki.

Organizatorzy zachęcają także do przebrania się w stroje związane z jasełkami lub założenia królewskich koron.

W województwie świętokrzyskim orszaki trzech króli przejdą w sumie w kilkudziesięciu miejscowościach, m.in. w Końskich, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Szańcu, Chmielniku i Kazimierzy Wielkiej.

BUSKO-ZDRÓJ

W Busku-Zdroju szykowny Orszak Trzech Króli pojawi się w niedzielę o godzinie 12.30. Tu świętowanie rozpocznie msza święta w najstarszym kościele w mieście, w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Po niej, jak informuje ksiądz Tadeusz Szlachta, uczestnicy przemaszerują główną ulicą przed budynek Starostwa Powiatowego, przy al. Mickiewicza. Tam tradycyjnie odbędzie się dalsza część wspólnego kolędowania.

CHOBRZANY

Orszak wyruszy o godz. 10.00 z placu przy plebanii i przejdzie trasą obok cmentarza do świątyni. Podsumowaniem orszaku będą jasełka wystawione przez dzieci i młodzież oraz Msza św.

GOŹLICE

Goźlicki orszak wyruszy po raz pierwszy z trzech kierunków po sumie, która będzie odprawiana o godz. 11.30.

KAZIMIERZA WIELKA

Kazimierza Wielka. Orszak Trzech KróliKazimierza Wielka. 06.01.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Uroczystości Objawienia Pańskiego będziemy obchodzić również w Kazimierzy Wielkiej. Zapoczątkuje je msza święta, która zostanie odprawiona o godzinie 10.30 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Jak informuje ksiądz Janusz Mularz, przemarsz Orszaku Trzech Króli nastąpi o godzinie 11.30. Jak dodaje, po raz pierwszy w historii obchodów kazimierskich orszak przemaszeruje do Kazimierskiego Ośrodka Kultury, gdzie o godzinie 12.00 zaplanowano musical bożonarodzeniowy w wykonaniu młodzieży ze szkół w Kazimierzy Wielkiej.

KONIEMŁOTY

Orszak wyruszy w trzech kolumnach: pierwsza o godz. 11.00 od Grzybowa, druga o godz. 11.00 od Pacanówki, trzecia o godz. 11.00 od ul. Leśniej. Wspólne spotkanie przy szkole i przemarsz do kościoła parafialnego. Msza św. o godz. 11.30, następnie odbędzie się wspólne kolędowanie.

OBRAZÓW

Orszak wyruszy w trzech kolumnach: pierwsza wyruszy o godz. 11.00 i będzie wędrować z miejscowości Malice, Żurawica, Łojowice, druga wyruszy o godz. 10.00 i wędrować będzie z miejscowości Węgrce Panieńskie, Dębiany, Głazów, trzecia kolumna wyruszy o godz. 10.45 i wędrować będzie z miejscowości Rożki i Lenarczyce. Wspólne spotkanie o godz. 11.45 przy kościele, pokłon przed św. Rodziną w świątyni. Msza św. o godz. 12.00.

OPATÓW

W Opatowie już po raz piąty odbędzie się orszak Trzech Króli. Uroczystości rozpoczną o godzinie 12:00 msze święte w intencji mieszkańców miasta. Odbędą się one równolegle w obu opatowskich parafiach: pw. św. Marcina i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Po eucharystii orszak uformuje się przed kolegiatą pw. Świętego Marcina. Stamtąd uczestnicy, pod przewodnictwem orkiestry dętej, przemaszerują przed budynek opatowskiego magistratu. Tam nastąpi zawierzenie Dzieciątku Jezus Opatowa i jego mieszkańców. W rolę trzech króli wcielą się mieszkańcy miasta. Przystrojeni zostaną w specjalnie przygotowane na tę okazję kostiumy, bogato zdobione płaszcze, korony i turbany. Po uroczystościach w Opatowskim Ośrodku Kultury odbędzie się spektakl Opatowskiego Teatru Muzycznego „Opowieść o narodzeniu”

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

W Ostrowcu Świętokrzyskim Orszak Trzech króli przejdzie po raz szósty. W godzinach między 12:30 a 13:00 mieszkańcy miasta wyruszą ze swoich parafii, by połączyć się w trzy grupy zmierzające w kierunku Rynku. Mędrcy będą prowadzić swoje grupy z największych parafii: na Piaskach, na osiedlu Ogrody i kolegiaty pw. Michała Archanioła. Z ostrowieckiej kolegiaty orszak wyruszy sprzed pomnika Jana Pawła II o godz. 13:00. Zwieńczenie orszaku nastąpi na ostrowieckim Rynku, gdzie Trzej Królowie pokłonią się Dzieciątku i Świętej Rodzinie, a mieszkańcy i miasto zostaną zawierzone na cały rok Nowonarodzonemu Jezusowi. Uczestnicy mile widziani są w barwnych strojach i w koronach.

OŻARÓW

Trzeci Orszak Trzech Króli zorganizowany zostanie w Ożarowie. Po raz drugi miasto przyłączyło się do Fundacji Orszaku Trzech Króli, zrzeszającej duże i małe miejscowości, które pod jednym sztandarem świętują uroczystość Objawienia Pańskiego. Z tej okazji mieszkańcy otrzymają specjalne śpiewniki, miasto przed kościołem rozda także korony. Jak informuje Anna Piasecka z Urzędu Miasta w Ożarowie, uroczystość rozpocznie się w kościele parafialnym w Ożarowie o 11:30 wspólnym kolędowaniem. Następnie o godzinie 12:00 odprawiona zostanie msza święta. Po eucharystii uformuje się orszak, który poprowadzi gwiazda, za nią sztandary Trzech Króli: czerwony, zielony i niebieski. Mędrcy będą zmierzać w kierunku Placu Wolności, gdzie ustawiona jest szopka. Królowie złożą dary Dzieciątku. Następnie odbędą się jasełka w wykonaniu młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Szylki w Ożarowie. Następnie odbędzie się ponowne kolędowanie, tym razem z zespołem Sobowiacy. Na czas wspólnego kolędowania koła różańcowe przygotują pierogi oraz ciepłą herbatę. Jednym z króli będzie jak co roku burmistrz Ożarowa Marcin Majcher.

PIŃCZÓW

Orszak Trzech Króli przejdzie również w Pińczowie. W tym roku parafia pod wezwaniem świętego Jana Apostoła i Ewangelisty zaprasza na drugą edycję tego wydarzenia. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11.30. Po niej wierni tradycyjnie już przejdą w orszaku ulicami miasta. W drodze młodzież szkolna odegra kilka bożonarodzeniowych scenek.

SANDOMIERZ

W Sandomierzu Orszak Trzech Króli wyjdzie z trzech kościołów. W południe wyruszy kolumna z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, która przejdzie ulicami Mickiewicza i Opatowską. O tej samej porze wyjdzie orszak z kościoła świętego Pawła. Przejdzie ulicami Staromiejską i Mariacką. O 11.45 swój marsz rozpocznie orszak, który zbierze się przy kościele Matki Bożej Królowej Polski w Nadbrzeziu w prawobrzeżnej części miasta. Jego uczestnicy przejdą ulicami Lwowską, Jana Pawła II i Zamkową. Wszyscy spotkają się o godzinie 12.30 w Rynku starego miasta, przy bożonarodzeniowej szopce. Trzej królowie złożą dary i pokłonią się Dzieciątku Jezus, potem będzie wspólne śpiewanie kolęd.

Sandomierz. Orszak Trzech KróliSandomierz. 06.01.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Jak powiedział ksiądz Tomasz Lis, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu, Orszaki Trzech Króli są odniesieniem do przeszłości, pamiątką z przybycia trzech króli do Betlejem, gdzie złożyli hołd nowo narodzonemu Jezusowi. 

- Te orszaki to największe w Polsce jasełka, dlatego warto się do nich odpowiednio przygotować, np. wykonując własnoręcznie koronę dla siebie albo jakąś szatę nawiązującą do tamtych wydarzeń – dodał ks. Tomasz Lis.

SĘDZISZÓW

Sędziszów. Orszak Trzech KróliSędziszów. 06.01.2018 / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

W Sędziszowie Orszak Trzech Króli wyruszy o godzinie 10.00 z trzech różnych stron miasta. Pierwsza, grupa niebieska, pod przewodnictwem Króla Kacpra, w którego wcieli się przewodniczący Rady Miejskiej Adam Mysiara, wyjdzie ze skrzyżowania ulic Partyzantów i Bąkowskiej. Druga, brązowa, na czele z Królem Melchiorem, czyli Zbigniewem Adamskim wyruszy z ulicy Polnej, natomiast trzecia, zielona, Króla Baltazara, czyli Zbigniewa Gładkiego wyjdzie od strony Pawłowic ulicą Jędrzejowską. Wszystkie trzy grupy spotkają się na Rynku w Sędziszowie, aby wspólnie Orszak Trzech Króli przemaszerował do kościoła świętego Apostołów Piotra i Pawła. Uroczysta msza święta rozpocznie się o 10.30.

SKALBMIERZ

Po raz dziewiąty królewski orszak przejdzie z kolei przez Skalbmierz. Początek o godz. 11.30 na Rynku. O godzinie 17.00 odbędzie się okolicznościowy koncert w hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu.

SKARŻYSKO

W Skarżysku z kolei ruszą trzy orszaki. O 13.30 z kościołów św. Alberta i św. Józefa, pół godziny wcześniej wyjdą wierni z klasztoru ojców franciszkanów. Około 14.30 wszystkie trzy grupy spotkają się na Placu Staffa przy Miejskim Centrum Kultury i już wspólnie przejdą do parafii Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Orszaki w tym roku przejdą także w Łącznej i Suchedniowie.

STARACHOWICE

Orszak Trzech Króli w Starachowicach ma bogatą tradycję. Było to trzecie miasto w Polsce, które zaczęło organizować to wydarzenie. Ryszard Nosowicz, organizator spotkania z ramienia Rycerzy Kolumba podkreśla, że ma ono charakter ulicznych jasełek, połączonych z odgrywaniem kolejnych scen biblijnych. Scenariusz został napisany przez warszawskich aktorów i udostępniony przez Fundację Orszaku Trzech Króli. W rolę Heroda wcieli się ponownie Jarosław Warszawa, prezes Spółdzielni Socjalnej Starachowiczanka. Dobre i złe duchy zagrają młodzi ludzie, podopieczni Młodzieżowego i Starachowickiego Centrum Kultury oraz harcerze. Młodzież zagra także role Świętej Rodziny.

Starachowicki orszak wyruszy sprzed kościoła Wszystkich Świętych po mszy o 10.30, miejscem docelowym będzie Plac pod Skałkami, gdzie odbędzie się pokłon Świętej Rodzinie.

STASZÓW

W Staszowie Orszaki Trzech Króli także spotkają się w Rynku miasta przy szopce. Wyjdą z trzech kościołów. O 12.15 z kościoła świętej Barbary, natomiast o 12.45 z kościoła świętego Bartłomieja i z kościoła Ducha Świętego. W Rynku wszyscy będą na godzinę 13.00. Trzej królowie złożą pokłon Dzieciątku, potem będzie wspólne kolędowanie oraz występy artystyczne dzieci i młodzieży.

SZANIEC

Po raz piąty uliczkami Szańca przejdzie barwny korowód. To najstarszy w powiecie buskim Orszak Trzech Króli. Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00 w kościele parafialnym Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jak informuje ksiądz Marek Tazbir, wszyscy otrzymają korony i śpiewniki.

WODZISŁAW

„Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi… tej ziemi” - pod takim hasłem Orszak Trzech Króli o godzinie 11.50 wyruszy w Wodzisławiu.

Orszak czerwony – Europa z Królem Kacprem wyjdzie z placu przy remizie OSP, zielony – Azja z Królem Melchiorem ulicą Pińczowską sprzed budynku Ostoi oraz niebieski - Afryka z Królem Baltazarem z parkingu przy Urzędzie Gminy.

Wszystkie trzy grupy przejdą do Kościoła świętego Marcina w Wodzisławiu, gdzie o godzinie 12.00 rozpocznie się uroczysta msza święta. O 13.15 orszak wymaszeruje na wodzisławski Rynek, aby około 13.30 pokłonić się Dzieciątku Jezus przy żłóbku. Tam też odbędą się jasełka w wykonaniu dzieci i młodzieży Samorządowej Szkoły Podstawowej w Wodzisławiu oraz poczęstunek tradycyjnymi Szczodrakami.

ŁOPUSZNO

Orszak Trzech Króli przejdzie dziś także ulicami Łopuszna. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:00 mszą świętą w kościele parafialnym. Po nabożeństwie jego uczestnicy przemaszerują na Rynek, gdzie odbędzie się wspólne śpiewanie kolęd oraz konkurs na najpiękniejsze przebranie. Na każdego czekać będzie także gorący posiłek oraz słodki poczęstunek.

SITKÓWKA-NOWINY

Po raz pierwszy orszak będzie można zobaczyć w Sitkówce-Nowinach. Tam wspólne kolędowanie rozpocznie się o godzinie 14:30 na osiedlu przy ulicy Perłowej. Stamtąd, królowie przejdą w kierunku osiedla Nowiny, przy wtórze polskich kolęd. Towarzyszyć im będą dzieci z pobliskiej szkoły i przedszkola oraz artyści z lokalnych zespołów ludowych. Natomiast na skwerze przy szkole podstawowej odegrane zostaną sceny biblijne, a w kościele p.w. Chrystusa Odkupiciela Kacper, Melchior i Baltazar złożą dary - mirrę, kadzidło i złoto. Uroczystość zakończy msza święta.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution