101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

18-latka śmiertelnie zatruła się czadem. Kominiarze staną przed sądem

Data publikacji: 03.01.2019 11:16
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kominiarze: Paweł M. i Łukasz P. ze Skarżyska-Kamiennej wkrótce staną przed miejscowym Sądem Rejonowym. Mężczyźni są oskarżeni o nieprawidłowe wykonanie przeglądu instalacji w jednym z bloków. Wskutek ich zaniechań zmarła 18-letnia Aleksandra L., która zatruła się tlenkiem węgla. Do zdarzenia doszło w lutym 2015 roku.

Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach informuje, że w toku śledztwa zebrano kompletny materiał dowodowy. Jednym z kluczowych materiałów była opinia biegłych, dotycząca wykonania pracy przez kominiarzy. To dało podstawy do przedstawienia zarzutów. Zdaniem śledczych, oskarżeni popełnili błędy, które doprowadziły do śmierci młodej osoby.

- Zaniechanie polegało przede wszystkim na tym, że prowadząc kontrolę 5 lutego 2015 roku, kominiarze nie zweryfikowali, czy zalecenia poprzedniej inspekcji zostały wykonane. Ponadto nie wykryli braku dopływu właściwej ilości powietrza do mieszkania. W konsekwencji nie powiadomili mieszkańców ani spółdzielni o istniejącym zagrożeniu, a także wbrew obowiązkowi nie dali znać organom nadzoru budowlanego o konieczności wstrzymania dostawy gazu. Zdaniem prokuratury, mężczyźni w ten sposób nieumyślnie doprowadzili do śmierci Aleksandry L. Do jej zgonu doszło 12 dni po przeprowadzeniu kontroli - mówi Daniel Prokopowicz. Oskarżonym grozi kara 5 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo początkowo prowadzone było przez Prokuraturę Rejonową w Skarżysku-Kamiennej, jednak zostało umorzone. Wówczas, po skardze matki zmarłej dziewczyny interweniował w tej sprawie senator Solidarnej Polski Jacek Włosowicz. Po paru miesiącach decyzją Sądu Rejonowego w Skarżysku-Kamiennej zlecono ponowne zbadanie sprawy. Ostatecznie sprawę przejęła Prokuratura Rejonowa Kielce-Zachód, która zakończyła śledztwo skierowaniem aktu oskarżenia do sądu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution