101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Łagodna zima sprzyja drogowcom. Nie zaskakuje też kierowców

Data publikacji: 03.01.2019 14:03
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Zima. Zaśnieżona droga

Zima. Zaśnieżona droga
Kielce. 03.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W pierwszych dniach nowego roku, do regionu świętokrzyskiego wróciła zima. W ciągu ostatniej doby, spadło kilkanaście centymetrów śniegu, co postawiło w stan gotowości służby odpowiedzialne za zimowe utrzymanie ulic i chodników.

Jak informuje Dominik Skowron z Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach, od wczorajszego poranka na kieleckich ulicach pracują nieprzerwanie 24 pługopiaskarki i solarki. Obecnie wszystkie drogi w mieście są przejezdne.

- Tylko wczoraj na kieleckich ulicach zostało zużytych 229 ton piasku i 149 ton soli. Dzisiaj cały czas pracują wszystkie piaskarko-solarki. Główne ulice miasta są dobrze utrzymane, ich nawierzchnia jest czarna - dodaje.

Dominik Skowron, zaznacza, że w związku z powracającymi opadami śniegu na mniejszych drogach i uliczkach osiedlowych wciąż może zalegać niewielka warstwa śniegu lub błota pośniegowego.

Za utrzymanie właściwego stanu chodników i ścieżek rowerowych, odpowiedzialny jest Wydział Zieleni Miejskiej RPZiUK. Jak informuje Ewa Stępień, zastępca kierownika zakładu zieleni miejskiej, obecnie służby prowadzą czynną akcję odśnieżania w całym mieście.

- W odśnieżanie ścieżek dla pieszych zaangażowanych jest około 70 pracowników zieleni miejskiej. W przygotowanie i odśnieżanie tras pieszo-rowerowych, także na kieleckich osiedlach zaangażowanych jest również kilkanaście maszyn, między innymi ciągniki siodłowe i multikary - dodaje.

Mieszkańcy, z którymi rozmawiał nasz reporter podkreślali, że warunki dla pieszych na chodnikach nie są uciążliwe. Zdaniem kielczan dobre warunki panują szczególnie w centrum, trochę gorzej jest na osiedlach.

Powrót zimy, jak zwykle przyczynił się do większej liczby kolizji na drogach. Karol Macek z Komendy Miejskiej Policji informuje, że w związku z typowo zimowymi  warunkami na drogach, tylko minionej doby w Kielcach i powiecie kieleckim doszło do 22 zdarzeń drogowych.

- Na szczęście były to tylko kolizje, nie doszło do żadnego poważnego wypadku. W takich sytuacjach często obserwujemy, że kierowcy zazwyczaj jeżdżą ostrożnie, jednak zwłaszcza przy opadach śniegu i śliskiej nawierzchni zwiększa się ilość drobnych stłuczek przy niewielkiej prędkości - dodaje.

Funkcjonariusze przypominają także, aby zimą, przed udaniem się w podróż dokładnie odśnieżyć auto. Może to przyczynić się nie tylko do zwiększenia bezpieczeństwa, ale także pozwoli uniknąć mandatu. Za jazdę nieodśnieżonym samochodem grozi grzywna w nawet w wysokości kilkuset złotych.

Na kolejne 24 godziny synoptycy zapowiadają, przelotne opady śniegu. Temperatura przez całą dobę będzie utrzymywała się na poziomie od minus sześciu do minus dwóch stopni. Kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na drogach, ponieważ wciąż może być ślisko, a opady śniegu mogą powodować znacznie ograniczenia widoczności.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution