101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Służby opracują metody poprawy bezpieczeństwa na drogach. Mieszkańcy zabiorą głos

Data publikacji: 03.01.2019 14:29
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Kielce. Podpisanie umowy na realizację programu Bezpieczni na 5. Na zdjęciu marszałek Andrzej Bętkowski i wojewoda Agata Wojtyszek

Kielce. Podpisanie umowy na realizację programu „Bezpieczni na 5+”. Na zdjęciu: marszałek Andrzej Bętkowski i wojewoda Agata Wojtyszek
03.01.2019 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Mieszkańcy regionu świętokrzyskiego będą mieli wpływ na to, które lokalne drogi w regionie będą bardziej bezpieczne. Wspólny program wojewody i marszałka województwa „Bezpieczni na 5+” daje możliwość zgłaszania najbardziej niebezpiecznych miejsc tras wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Dzięki temu odpowiednie służby opracują metody poprawy tego stanu rzeczy, a rząd i samorząd województwa będą przekazywać wsparcie finansowe na poprawę bezpieczeństwa. Kluczem do sukcesu jest współpraca samorządów, instytucji gminnych, organizacji pozarządowych, ale również mieszkańców województwa.

- Na drogach wciąż jest wiele miejsc, w których dochodzi do niebezpiecznych kolizji - mówi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Zaznacza, że stworzenie projektu ich usunięcia było możliwe tylko w ścisłej współpracy urzędu marszałkowskiego z wojewódzkim. Dodaje, że nierzadko samorządom brakuje funduszy na regularne naprawy, a włodarze nie są świadomi możliwości zdobycia pieniędzy z istniejących projektów skierowanych na remonty dróg. Wojewoda dodaje, że choć wstępna lista ma zawierać sto punktów, to jeśli zajdzie taka potrzeba możliwe jest jej poszerzenie.

Marszałek Andrzej Bętkowski uważa, że taka forma konsultacji z mieszkańcami pozwoli usprawnić działania urzędów zajmujących się remontami dróg.

- Często mieszkańcy mają uwagi, gdy budżet finansujący naprawę danej drogi jest już zamknięty. Program „Bezpieczni na 5+” pozwoli wyjść naprzeciw oczekiwaniom społeczności - stwierdza marszałek.

Poseł Maria Zuba z PiS zwraca uwagę na uniwersalny charakter programu, który nie narzuca z góry warunków koniecznych do spełnienia. Senator Krzysztof Słoń z PiS zaznacza, że szybki czas wdrożenia projektu jest dowodem na to, jak ważne dla władz województwa jest bezpieczeństwo osób mieszkających poza głównymi miastami regionu. Dodaje przy tym, że to właśnie miejsca szczególnie niebezpieczne powinny być objęte wyjątkową ochroną.

Propozycje mogą być składane do końca stycznia na specjalnym formularzu, który dostępny będzie na stronie urzędu wojewódzkiego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution