101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mieszkańcy przerażeni wizją powstania gigantycznej fermy drobiu

Data publikacji: 03.01.2019 15:21
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Ferma kurza / avena.olsztyn.pl

Niemal pół tysiąca osób z kilku miejscowości w gminie Wodzisław podpisało się pod listami z protestem przeciwko powstaniu gigantycznej fermy drobiu w miejscowości Stara Olszówka. Inwestycję, składającą się z 10 kurników, w których roczna produkcja planowana jest na 2 mln 750 tys. sztuk chce zbudować prywatny inwestor Henryk Kulpa.

Mieszkaniec Starej Olszówki Adam Zieleniec, sprawujący mandat gminnego radnego uważa, że planowany obiekt, to kombinat przemysłowy, który jednorazowo ma produkować ponad pół miliona brojlerów.

Jak dodaje, sąsiedzi obawiają tak dużej skali produkcji, ponieważ może stanowić zagrożenie dla środowiska, wydzielając trujące opary i nieprzyjemne zapachy. - O interwencję w sprawie wystąpiliśmy do senatorów i posłów, aby wspólnie powstrzymać tą inwestycję. Nie odpuścimy tematu, nawet jeżeli swojej racji mielibyśmy dochodzić w sądzie - mówi  Adam Zieleniec.

Dominik Łukasik, wójt Wodzisławia informuje, że 16 listopada 2018 roku do Urzędu Gminy wpłynął już wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla fermy, dlatego wystąpił do odpowiednich instytucji o opinię w tej sprawie.

- Wody Polskie i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zażądały od inwestora uzupełnienia dokumentacji. Wójt mówi, że uwzględniając liczne protesty poszerzył konsultację społeczne o mieszkańców kolejnych sołectw.

Renata Koziara, sekretarz gminy podkreśla, że mieszkańcy są bardzo zaniepokojeni przede wszystkim jeżeli chodzi o zapach towarzyszący tak dużej produkcji brojlerów.

– Podnoszą, że z powodu inwestycji obniży się nie tylko ich jakość życia, ale również wartość nieruchomości wokół planowanej inwestycji - mówi.

Urząd Gminy czeka jeszcze na opinię Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jędrzejowie, a także na uzupełnienie dokumentów przez inwestora.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution