101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szereg zmian w szkolnictwie. Pracownicy kuratorium organizują spotkania

Data publikacji: 03.01.2019 16:11
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
03.01.2019 Kielce. Spotkanie nauczycieli z Świętokrzyskim Kuratorem Oświaty Kazimierzem Mądzikiem w sali konferencyjnej UW

03.01.2019 Kielce. Spotkanie nauczycieli z Świętokrzyskim Kuratorem Oświaty Kazimierzem Mądzikiem w sali konferencyjnej UW
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Szkoły przygotowują się na szereg zmian w nowym roku. Dyrektorzy i nauczyciele z Kielc i powiatu kieleckiego mieli dziś szansę zadać pytania na temat nowości pracownikom Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty. Dyskutowano o trzech tematach: przyszłorocznym naborze do szkół średnich, nowych zasadach dokształcania nauczycieli oraz zmianach w szkolnictwie zawodowym.

Ten trzeci temat budził najwięcej zainteresowania, ponieważ Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza zmiany, które mają unowocześnić kształcenie zawodowe i dostosować je do potrzeb rynku pracy. Jak mówi Władysław Zaucha, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych, spotkanie z przedstawicielami kuratorium pozwoliło wyjaśnić wątpliwości, które mają nauczyciele i dyrektorzy. Dyrektor „Elektryka” pozytywnie ocenia zmiany w szkolnictwie zawodowym wprowadzane przez MEN.

- Dobrym efektem tej zmiany jest możliwość współpracy z firmami. Uczeń ma tam dostęp do nowoczesnych technologii, których nie mamy akurat w szkole. Kolejnym miłym zaskoczeniem jest obniżenie pensum nauczycieli praktycznej nauki zawodu - mówi Władysław Zaucha.

Obniżenie pensum ułatwi zatrudnianie nauczycieli wykładających przedmioty zawodowe, bowiem obecnie wielu praktyków nie chce pracować w szkole. Kolejną nowością jest wyższa subwencja oświatowa dla szkół kształcących w zawodach, na które jest duże zapotrzebowanie na rynku pracy.

Podczas dzisiejszych spotkań z nauczycielami przedstawiciele kuratorium tłumaczyli też zasady przyszłorocznego naboru do szkół średnich. Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty wyjaśniał, że będzie to nabór wyjątkowy, bowiem do szkół trafią dwa roczniki uczniów - zarówno absolwenci podstawówek, jak i gimnazjów. Kurator uspokaja nauczycieli i rodziców.

- Z pełną odpowiedzialnością mówię, że miejsc dla dzieci w szkołach średnich nie zabraknie. Część uczniów rzeczywiście nie dostanie się do wybranej placówki, ale obecnie jest dokładnie tak samo. Do najlepszych szkół dostają się uczniowie z najwyższymi wynikami na świadectwie - twierdzi Kazimierz Mądzik.

Od jutra pracownicy kuratorium będą spotykali się z nauczycielami i dyrektorami w mniejszych miejscowościach naszego województwa. W piątek będą to Skarżysko-Kamienna oraz Starachowice.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution