101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zdrowe zęby to zdrowy organizm

Data publikacji: 03.01.2019 18:41
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Joanna Zemlik - lekarz stomatolog
Kielce. 27.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Stomatologia, to nie tylko piękny i zadbany uśmiech, ale również stan całego naszego organizmu. Jak zdrowie jamy ustnej wpływa na organizm człowieka? O tym w „Czasie dla Zdrowia” rozmawialiśmy z dr Joanną Zemlik, wojewódzkim Konsultantem ds. stomatologii dziecięcej.

- Pani doktor, wciąż nie zdajemy sobie sprawy, że zdrowie jamy ustnej ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Mało kto pamięta, że forma i funkcja zębów mają znaczenie m.in. dla efektywnego odżywiania, w tym szczególnie dla żucia pokarmu.

Tak, ponieważ prawidłowo zmiażdżony pokarm warunkuje dobre jego przyswajanie. To z kolei warunkuje prawidłowy rozwój antropometryczny. W historycznym aspekcie stomatologii podkreśla się, że już Hipokrates widział związek jamy ustnej z ogólną kondycją organizmu. Zauważył, że jeżeli pokarm miażdżony jest prawidłowo, wówczas dziecko prawidłowo rośnie, dojrzewa, starzeje się zdrowo. Niby wiemy, że bardzo istotne jest zdrowie jamy ustnej, a cały czas traktujemy ją po macoszemu.  

- Mówiła Pani o tym, że pokarm należy dokładnie przeżuwać. Niestety wielu z nas spożywa posiłek w pospiechu, często wręcz łykając duże kęsy.

Niestety, ale zanika kultura spożywania pokarmów. Bardzo często posiłek jemy w pośpiechu, na stojąco. Problemem jest również sama jakość żywności.

- Nadal do najczęściej występujących chorób jamy ustnej należą próchnica i choroby przyzębia.

Jedno i drugie prowadzi do obniżenia jakości życia osób, które są w ten sposób doświadczone. A niestety, u prawie 80% sześciolatków występuje próchnica zębów. Najbardziej niepokojącym pozostaje fakt, że już co drugi trzylatek ma problem z chorobą próchnicową.

- Na występowanie jakich chorób ma wpływ stan naszej jamy ustnej?

Tych chorób jest bardzo dużo. To chociażby cukrzyca, choroby serca, zapalenie kłębuszków nerkowych, zapalenie stawów, czy zapalenie wsierdzia. Coraz więcej pojawia się też artykułów, że alergie są wspomagane przez nieprawidłowy stan jamy ustnej. I trudno się z tym nie zgodzić. Pamiętajmy, że przez źle przerzuty pokarm, czy spróchniałe zęby przyczyniają się do tego, że cały czas toksyny drobnoustrojów krążą po naszym organizmie. Nie zapominajmy także i o tym, że spożywamy żywność, w której znajduje się bardzo dużo tzw. „chemii”. Ona również nie jest obojętna dla naszego organizmu.

Całość rozmowy zamieściliśmy poniżej:

Część pierwsza:

Część druga:

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution