101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zabytkowa oficyna dworska w Śmiłowie zostanie wyremontowana

Data publikacji: 04.01.2019 13:31
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Dwór w Śmiłowie

Dwór w Śmiłowie
Śmiłów. 04.01.2019 / Fot. dworwsmilowie.pl

Otoczenie dworu w Śmiłowie będzie wyglądało jeszcze piękniej. Towarzystwo Upowszechniania Kultury Staropolskiej „Śmiłowski Dwór” odrestaurowuje bowiem zabytkową oficynę dworską.

Dwór w Śmiłowie został zbudowany w II połowie XVIII wieku przez ówczesnego właściciela  Józefa Wiercińskiego. Budynek po II wojnie światowej, aż do lat 80. był systematycznie niszczony. Lokowano tam przypadkowe instytucje, na przykład komisariat milicji czy biura stacji hodowli roślin. Po koniec 1985 roku dwór zakupili państwo Bogdan i Janina Szczerbowscy, którzy dawną rezydencję przywrócili do świetności.

Obecny właściciel Andrzej Szczerbowski informuje, że Towarzystwo Upowszechniania Kultury Staropolskiej „Śmiłowski Dwór” uzyskało dofinansowanie unijne na remont kolejnego zabytkowego budynku, wchodzącego w skład dworskiego zespołu.

Jest to  oficyna dworska, w której przed wojną na parterze były kuchnie, a na piętrze pokoje gościnne. Prace nad przywróceniem dawnego blasku już się rozpoczęły i potrwają do końca 2020 roku. Andrzej Szczerbowski informuje, że wymienione zostały stropy, naprawione mury i teraz wykonywany będzie dach. W późniejszych etapach zaplanowane są prace stolarskie, instalacyjne, położenie podłóg oraz wyposażenie oficyny tak, by zachować XIX-wieczny klimat. 

Po remoncie w oficynie będzie siedem dwuosobowych pokoi gościnnych. Powstaną także trzy sale wystawowe, dzięki którym organizowane ekspozycje będą mogły być dłużej wystawiane. Ogólna wartość realizowanych prac wynosi 2 miliony złotych, z czego dofinansowanie unijne to 80 procent.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution