101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Uczniowie będą poznawać odnawialne źródła energii

Data publikacji: 04.01.2019 14:30
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Ryszard Gliwiński  Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach

Ryszard Gliwiński - Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
Kielce. 15.06.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Szkoła Podstawowa w Krynkach w gminie Brody jest kolejną placówką w regionie, która doposażyła pracownię przyrodniczą, dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Do placówki trafił sprzęt, dzięki któremu dzieci będą poznawać odnawialne źródła energii, badać stan powietrza i przeprowadzać eksperymenty i doświadczenia. To autorski program świętokrzyskiego funduszu.

Jego prezes Ryszard Gliwiński informuje, że w ciągu minionych dwóch lat, do szkół trafił sprzęt o wartości 4 milionów złotych. Dzięki niemu, uczniowie mogą poznawać sposoby wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, doświadczalnie poznawać przyrodę i uczyć się ekologii. Doposażenie pracowni przyrodniczych to sposób na dotarcie do rodziców przez dzieci. Mając w szkole miniinstalację fotowoltaiczną, młodzi ludzie dowiadują się jak funkcjonują i mogą zachęcić dorosłych do uczestniczenia w programach ekologicznych, np. „Czyste powietrze”.

Podczas lekcji pokazowej, dzieci miały okazję uruchomić samochód - zabawkę dzięki panelom słonecznym i zbadać czystość powietrza. Wioletta Bielecka, nauczyciel biologii podkreśla, że działanie tego typu urządzeń daje dzieciom okazję do nauki wykorzystywanej w dorosłym życiu. Część nowego sprzętu będzie wykorzystywana podczas nauki biologii czy fizyki.

Do szkoły w Krynkach trafił sprzęt o wartości 30 tysięcy złotych, 24 tysiące to dofinansowanie z funduszu, resztę dołożyła gmina. Wójt Marzena Bernat przypomniała, że w podobny sposób została wyposażona pracownia w Brodach, a gmina nadal będzie korzystać z programów zewnętrznych, bo to dla finansowania oświaty.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution