101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Spotkanie opłatkowe świętokrzyskiej „Solidarności”

Data publikacji: 04.01.2019 15:21
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Regionalne spotkanie opłatkowe Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność

Regionalne spotkanie opłatkowe Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność"
Kielce. 04.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Kilkaset osób wzięło udział w świąteczno-noworocznym spotkaniu opłatkowym świętokrzyskiej „Solidarności”. Podczas uroczystości, jak co roku, uczestniczył także przewodniczący centrali związku - Piotr Duda.

W swoim wystąpieniu zaznaczał, że nie wszystkie postulaty związkowców w 2018 roku udało się osiągnąć.

- Dobrym akcentem było wprowadzenie ustawy ograniczającej handel w niedziele. Została ona przyjęta jednak na zasadzie kompromisu, ponieważ uważaliśmy, że od razu wszystkie niedziele powinny być wolne od handlu. Ten projekt obywatelski został nieco zepsuty przez polityków w parlamencie - twierdzi Piotr Duda. Przewodniczący zaznaczył, że w przyszłym tygodniu odbędą się rozmowy z przedstawicielami rządu, podczas których będą dyskutowane postulaty związkowców na bieżący rok.

Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności podkreśla, że w tym roku należy wrócić do sprawy wcześniejszych emerytur dla ludzi pracujących w bardzo trudnych warunkach oraz zwiększenia kwoty wolnej od podatku.

- To jest nasz postulat od wielu lat. Obecnie kwota wolna od podatku wynosi około 8 tysięcy złotych, jest to niewielka pomoc dla ludzi mniej zamożnych. Uważamy natomiast, że podobnie jak w innych krajach ta kwota powinna wynosić co najmniej 20 tysięcy złotych - dodaje. 

W spotkaniu opłatkowym wziął udział także senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości, który podkreślił, że w nowym roku życzy związkowcom przede wszystkim otwartości i dalszego wsparcia ze strony rządowej.

- Liczę na to, że nawet jeśli rozmowy pomiędzy rządem, a związkowcami będą  twarde. to będą kontynuowane, co  pozwoli ustalić kierunki działania, na 2019 rok i następne lata - dodał.

Lider świętokrzyskiego PiS - poseł Krzysztof Lipiec zapewniał związkowców o swoim wsparciu dla Solidarności.

Zdaniem prezydenta Kielc Bogdana Wenty, takie spotkania pozwalają zastanowić się nad dziedzictwem ruchu jakim jest Solidarność.

- To nie tylko związek zawodowy, to także symbol zmian, które nastąpiły w naszym kraju w przeszłości. Bez tego ruchu i tej działalności nie moglibyśmy wypełniać naszych misji, zarówno tych życiowych, politycznych czy samorządowych - dodaje.

Poseł Maria Zuba z PiS zaznaczyła, że Solidarność jest dobrym partnerem rządu, który ułatwia wypracowanie i podejmowanie dobrych decyzji związanych przede wszystkim ze środowiskiem świata pracy. Marszałek województwa Andrzej Bętkowski życzył świętokrzyskim przedstawicielom „Solidarności”, aby dalej kierowali się tymi wartościami, które przyświecały im u początków tworzenia niezależnych samorządnych związków zawodowych. Wicewojewoda świętokrzyski Bartłomiej Dorywalski podkreślał, że w nowym roku należy życzyć związkowcom tego, aby postulaty i inicjatywy, które zgłaszają były realizowane, a ich działalność przeradzała się w nowe inicjatywy legislacyjne w trosce między innymi o nasz region i środowisko pracownicze.

W spotkaniu wzięła udział także Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, która podkreśliła, że współpraca pomiędzy „Solidarnością", a IPN-em jest nieodłącznym elementem badań historycznych.

- Te badania ciągle trwają, wokół niektórych postaci nie brakuje kontrowersji, jednak w dalszym pogłębianiu niełatwej przeszłości naszego kraju powinniśmy się kierować prawdą i miłością - dodaje. 

Biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk,  w słowie skierowanym do zgromadzonych podkreślał, że „Solidarność” tak jak w latach osiemdziesiątych również współcześnie jest dla nas wielkim zobowiązaniem do tego, abyśmy nie byli obojętni na los drugiego człowieka. 

Ze związkowcami spotkali się także starosta kielecki - Mirosław Gębski i były prezydent miasta Wojciech Lubawski.

Piotr Duda wręczył tytuł zasłużonego dla Solidarności - Jerzemu Borowcowi, represjonowanemu w stanie wojennym, założycielowi Solidarności w Hucie Ostrowiec.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution