101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Powiat starachowicki chce spłacić dług. Inwestycje niezagrożone

Data publikacji: 04.01.2019 18:27
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
20.05.2016 Starachowice. Starostwo powiatowe.

20.05.2016 Starachowice. Starostwo powiatowe.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Spłata zadłużenia przy jednoczesnym prowadzeniu inwestycji - to najważniejsze zadania, jakie stawia przed sobą Zarząd Powiatu Starachowickiego. Podczas zwołanej konferencji prasowej przedstawione zostały wyniki analizy finansowej powiatu po przejęciu urzędowania.

Obecnie zadłużenie powiatu starachowickiego wynosi 34 miliony złotych, w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosło o 11 milionów. Jednocześnie wydatki inwestycyjne od kilku lat utrzymują się na podobnym poziomie około 16 milionów złotych. Wyrównanie długu będzie wymagało długofalowych działań. Jednym z nich ma być optymalizacja kosztów funkcjonowania powiatu.

W ciągu ostatnich dwóch lat zwiększyło się także zatrudnienie w starostwie, od 2017 roku pracuje tu o 15 osób więcej. Część z nich dostała także umowę na czas nieokreślony, podniesiono im także pensje. W tym momencie analizowane będzie faktyczne zapotrzebowanie kadrowe, a skutki wzrostu zatrudnienia i związanych z tym kosztów odczuwane będą jeszcze w 2019 roku.

Zdaniem starosty starachowickiego Piotra Babickiego, jednym z największych obciążeń budżetu są wydatki na oświatę. Rocznie na ten cel przeznaczane jest około 34 milionów złotych, zmniejsza się jednak subwencja oświatowa, więc coraz więcej pieniędzy trzeba dokładać z kasy powiatowej. Sposobem na oszczędzanie ma być utworzenie Centrum Usług Wspólnych, czy wejście do grupy zakupowej w zakresie energii.

W najbliższym roku prowadzone będą prace nad dokumentacją wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Planowane są także przebudowy czterech odcinków dróg powiatowych. Remontu doczekają się drogi Majków - Marcinków - Wąchock, Rzepinek - Świślina - Szerzawy, Tychów - Nowy Ostrożanka i Jagodne Gadka. Jest również szansa na przebudowę drogi w Tychowie Nowym. Powiat będzie także włączał się w budowę obwodnic Starachowic i Wąchocka. Duży nacisk ma być położony na rozwój szkolnictwa zawodowego i poprawę warunków kształcenia.

We współpracy z gminami wchodzącymi w skład powiatu mają być prowadzone imprezy promocyjne.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution