101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

10 lat zespołu Sędomir. Mali tancerze koncertują nie tylko w Sandomierzu

Data publikacji: 05.01.2019 11:51
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Zespół taneczny Sędomir

Zespół taneczny Sędomir
Sandomierz. 05.01.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Zespół taneczny Sędomir obchodzi 10 rocznicę istnienia. Formacja działa przy Szkole Podstawowej nr 3 w Sandomierzu. W repertuarze ma głównie tańce ludowe, m.in. tańce lubelskie, śląskie, żywieckie, krakowiaka, kujawiaki i oberki. Obecnie w zespole tańczy 34 dzieci.

Z okazji jubileuszu w Porcie Kultury odbył się koncert noworoczny. Oprócz licznie zgromadzonych rodziców i sympatyków zespołu w koncercie uczestniczyły władze miasta.

Burmistrz Marcin Marzec powiedział, że jest zbudowany postawą dzieci należących do zespołu, ponieważ jest to podtrzymywanie tradycji ludowej i kształtowanie charakterów młodych osób.  

Wojciech Czerwiec, przewodniczący Rady Miasta uważa, że inwestowanie w kulturę jest tak samo ważne jak wydatki na remonty dróg, czy chodników. Oprócz wymiaru kulturowego w działalności  zespołu Sędomir dostrzega także inne walory.

-To cennie zagospodarowany czas wolny. Dzieci zamiast siedzieć przy komputerach, czy smartfonach przychodzą na próby, mają wysiłek fizyczny, występują i rozwijają się - zaznaczył przewodniczący Rady Miasta.

Tomasz Trzciński i Dawid Stąpór tańczyli w Sędomirze przez 7 lat. Teraz są uczniami szkół średnich. Jak mówili praca w zespole wiele ich nauczyła. - Przede wszystkim dyscypliny, pokory i pracy w grupie, ponieważ, aby całość wyszła, jak należy trzeba wszystko odpowiednio zgrać i dopracować - powiedzieli tancerze.

Choreograf Lucyna Brodowska poinformowała, że na początku działalność zespołu miała wymiar wyłącznie szkolny. Aby dać dzieciom większy impuls do działania postanowiono rozpocząć  występy na szerszą skalę. Pomyślano o strojach i występach. Na początek w mieście, a później  na koncertach i przeglądach wyjazdowych.

Obecnie zespół Sędomir uczestniczy w ogólnopolskich przeglądach i konkursach, z których  zwykle wraca z nagrodami. Jednym z największych ubiegłorocznych sukcesów jest II miejsce w ogólnopolskich konfrontacjach tanecznych, które odbyły się w Małogoszczu.

Zespół taneczny SędomirSandomierz. 05.01.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution