101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Światowy sukces świętokrzyskich filmowców

Data publikacji: 05.01.2019 20:27
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Kultura
Komentarze
Film Credo znalazł się w gronie najlepszych 48 obrazów zakwalifikowanych do 48 Independent Short Film Festival ScreeningAwards organizowanym przez amerykańskie stowarzyszenie reżyserów

Film „Credo” znalazł się w gronie najlepszych 48 obrazów zakwalifikowanych do 48 Independent Short Film Festival Screening&Awards organizowanym przez amerykańskie stowarzyszenie reżyserów
Fot. facebook

Świętokrzyscy twórcy - Mikołaj Wróbel i Mateusz Śliwa będą reprezentować Polskę na jednym z najważniejszych na świecie festiwali filmów krótkometrażowych - 48 Independent Short Film Festival Screening&Awards organizowanym przez amerykańskie stowarzyszenie reżyserów. Ich film zatytułowany „Credo" znalazł się w gronie najlepszych 48 obrazów, wybranych przez kapitułę. Na przegląd nadesłano filmy z ponad 130 krajów globu.

Producent filmu i zarazem autor zdjęć Mateusz Śliwa stwierdził w rozmowie z Radiem Kielce, że nie spodziewał się tak ogromnego sukcesu.

 - Na razie trudno nam jeszcze uwierzyć, że dostaliśmy się do finału tak wyjątkowego i prestiżowego festiwalu. Musimy obaj z reżyserem ochłonąć i oswoić się z tą myślą. Będziemy reprezentować nie tylko kraj, ale też region świętokrzyski - dodał.

Autorem scenariusza i reżyserem jest Mikołaj Wróbel. Twórca przyznał, że miał wiele pomysłów na film, ale wraz z producentem i operatorem Mateuszem Śliwą postanowili zrealizować opowieść o pewnym taksówkarzu, Tomku Bukowskim, który ma także drugą tożsamość. W pewnym momencie bohater otrzymuje zlecenie, które całkowicie odmienia jego życie. Mikołaj Wróbel stwierdził, że film łączy w sobie wiele gatunków.

- Już kiedy pracowałem przy scenariuszu wiedziałem, że chcę zrobić kino nie stricte psychologiczne, czy obyczajowe, jakiego w Polsce teraz jest mnóstwo, czy też kino gatunkowe np. film akcji. Chciałem w jednym filmie połączyć kilka gatunków - jest trochę dramatu psychologicznego, trochę komedii, jest trochę thrillera - powiedział reżyser.

Mikołaj Wróbel dodał, że w filmie wystąpili aktorzy kieleckich scen - lalkowej i dramatycznej, m.in. Krzysztof Grabowski, Wiktoria Kulaszewska, Marcin Brykczyński, Mirosław Bieliński, Anna Domalewska, Andrzej Cempura oraz Mikołaj Roznerski.

Gala festiwalowa, podczas której zaprezentowany będzie film "Credo" odbędzie się 14 lutego w Hollywood.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution