101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Mircu

Data publikacji: 05.01.2019 20:55
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
Komentarze
Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek
Mirzec / Fot. http://mirzec.pl

W Mircu odbył się III Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Na scenie zaprezentowało się około 200 wykonawców. Dyrektor Ośrodka Kultury w Mircu Dorota Tomaszewska informuje, że wśród nich znalazły się: chór parafialny, schola młodzieżowa, zespoły szkolne i ludowe. Całe wydarzenie nie ma charakteru konkursu, ale przeglądu. Celem jest integracja mieszkańców i podtrzymywanie polskiej tradycji kolędowania w okresie Bożego Narodzenia.

W gminie Mirzec działa osiem zespołów ludowych. Ich instruktorem muzycznym jest Piotr Gąsowski, który podkreśla, że utwory prezentowane przez jego podopiecznych są perełkami polskiej muzyki bożonarodzeniowej. Wiele utworów pochodzi z XII czy XIV wieku, są adaptowane do współczesnych wymagań i prezentowane słuchaczom. Zdaniem Piotra Gąsowskiego - nie są to utwory łatwe, ale bardzo piękne i warto je przypominać.

Wójt Mirca Mirosław Seweryn przypomina, że wcześniej kolędowanie odbywało się w kościele, po jednej z mszy, pomysł przeniesienia spotkania do hali sportowej przy szkole zaowocował większą frekwencją. Na wspólne kolędowanie przychodzi coraz więcej osób, a wykonawcy dbają o wysoki poziom prezentowanych utworów. Zwłaszcza zespoły ludowe, które reprezentują prawie każdą wieś w gminie, dbają o niepowtarzalność wykonywanych utworów. Dzięki temu każdy zespół czy kapela ma odrębny charakter.

Doroczne spotkanie, to także okazja do złożenia życzeń i zacieśniania więzów sąsiedzkich.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution