101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych

Data publikacji: 06.01.2019 07:51
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych odbędzie się w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Jak informuje Hubert Guza z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, wydarzenie odbędzie w dwóch kategoriach konkursowych.

- Pierwsza, to autentyczne formy kolędowania, takie jak chodzenie z gwiazdą, szopką, turoniem oraz „herody”, odzwierciedlające tradycje kolędowe regionu, z którego pochodzi zespół. Druga kategoria, to stylizowane grupy kolędnicze, których prezentacje wychodzą poza tradycyjne formy kolędowania.

Jak przypomina Hubert Guza, celem przeglądu jest ocalenie od zapomnienia tych form kolędowania, które kiedyś były bardzo popularne na świętokrzyskiej wsi.

- Celem naszego przeglądu jest zachowanie od zapomnienia tej tradycji, która poprzez rozwój cywilizacyjny trochę zanika. Często po poprzednich przeglądach okazywało się, że grupy, które brały w nich udział kolędowały w swoich miejscowościach. Ta tradycja wydaje się jakby zaginiona, ale dzięki takim wydarzeniom, które my organizujemy, nie jest zapomniana do końca. Chcemy, żeby w naszym przeglądzie i podczas tych prezentacji artyści, którzy starają się przygotowywać te formy kolędnicze sięgali do tradycyjnych scenariuszy - dodał Hubert Guza.  

Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach rozpocznie się o godzinie 15.00.

Laureaci przeglądu reprezentować będą województwo świętokrzyskie w „Karnawale Góralskim” w Bukowinie Tatrzańskiej i „Pastuszkowym Kolędowaniu” w Podegrodziu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution