101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Prawosławne Boże Narodzenie

Data publikacji: 06.01.2019 10:56
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Święta u prawosławnych.

Święta u prawosławnych.
Sandomierz. 06.01.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Wyznawcy prawosławia zasiądą dzisiaj do wigilijnej wieczerzy. Święta Bożego Narodzenia potrwają trzy dni. W Sandomierzu parafia pw. Świętych Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego skupia około stu osób. Jak powiedział proboszcz parafii ksiądz Marcin Chyl - święta poprzedza 40-dniowy post.

Święta u prawosławnych. Na zdjęciu ks. Marcin Chyl proboszcz parafii prawosławnej w SandomierzuSandomierz. 06.01.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Dzisiejsza wigilijna kolacja też będzie przygotowana z postnych potraw. Poprzedzi ją modlitwa, po czym wszyscy podzielą się prosforą. To przaśny chleb wypiekany przez duchownego, albo przez jednego z domowników, składający się z wody, drożdży, wody święconej oraz soli. Przygotowuje się dwa małe placki, mieszczące się w dłoni. Oznaczają one dwie natury Chrystusa, jako Zbawiciela i jednocześnie człowieka.

Na stołach  podczas wigilii pojawiają się różne dania w zależności od regionu. U księdza Marcina Chyla pochodzącego z Lubelszczyzny będzie barszcz czerwony z uszkami, karp, śledzie, pierogi, kapusta z grochem z dodatkiem oleju lnianego.

Z okazji świąt cerkiew prawosławna została udekorowana. Wewnątrz stoi choinka przystrojona białymi bombkami. Główna ikona związana z Bożym Narodzeniem stojąca teraz w centrum w świątyni  jest udekorowana stroikiem. Świąteczne gałązki z kwiatami i innymi dodatkami są również w innych częściach cerkwi.

W kościele prawosławnym nie ma tradycji pasterki. Odprawiane jest nocne nabożeństwo rozpoczynające się o 1:00 lub 2:00 godzinie, składające się z trzech części i trwające do wczesnego poranka. Ze względu na to, że większość wiernych z sandomierskiej parafii prawosławnej wyjechała na święta do swoich rodzin, nabożeństwa nocnego nie będzie. Jutro o godzinie 9:00 odprawiona zostanie świąteczna liturgia bożonarodzeniowa.

Oprócz wyznawców prawosławia w tym czasie święta Bożego Narodzenia obchodzą także grekokatolicy na całym świecie.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution