101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mroźna pogoda nie odstraszyła. Tłumy kielczan w orszaku Trzech Króli

Data publikacji: 06.01.2019 15:44
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli
Kielce. 06.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Kilkaset osób przeszło w orszaku Trzech Króli w Kielcach. Kacper, Melchior i Baltazar wraz z asystą już po raz siódmy wyruszyli z Rynku na plac Jana Pawła II, przed zbudowaną tam szopkę.

W tym roku w role mędrców wcielili się ludzie ze świata kultury, edukacji i sportu, związani z Teatrem „Kubuś”, Młodzieżowym Domem Kultury i Cyclo-Koroną Kielce: Zdzisław Reczyński, aktor teatralny i filmowy, Stanisław Bętkowski, nauczyciel gry na gitarze oraz Kazimierz Stafiej, kolarz szosowy, 4-krotny mistrz Polski. Ten ostatni, który wcielił się w postać Baltazara przyznał, że to dla niego duży zaszczyt.

- Kiedy tylko otrzymałem propozycję zagrania tej postaci nie wahałem się ani chwili. To dla mnie zaszczyt, że mogę w ten sposób reprezentować całe kieleckie środowisko sportowe. W tym barwnym orszaku niesiemy dla Jezusa dary: mirrę, kadzidło i złoto - dodał Kazimierz Stafiej.

Podczas pochodu nie brakowało wspólnego śpiewania polskich kolęd. Mroźna pogoda nie odstraszyła kielczan, którzy całymi rodzinami wzięli udział w tym wydarzeniu. Wśród nich był m.in. Wojciech Ceglarek z córką i synem. Jak przyznał, chciał pokazać swoim dzieciom piękną polską tradycję.

Jak podkreślił Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, pochód orszaku Trzech Króli 6 stycznia stał się już w Kielcach tradycją.

- W tym roku postanowiliśmy, że nie tylko trzej królowie będą maszerować, dlatego pochód z kielczanami wyruszył z Rynku, a dopiero po drodze dołączyli do nas mędrcy. Bardzo się cieszę, że tak wielu mieszkańców odpowiedziało na nasz apel i przyszło na Rynek. Stąd przeszliśmy na plac Jana Pawła II, gdzie wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Te znane i te trochę już zapomniane - dodał Jarosław Machnicki.

Na placu przed Bazyliką Katedralną Trzej Królowie złożyli Jezusowi leżącemu w żłóbku także mirrę, kadzidło i złoto. Natomiast podczas wspólnego kolędowania na scenie pojawił się chór garnizonowy, a także zespoły dziecięce z Młodzieżowego Domu Kultury. Swoją kolędę zaśpiewali także policjanci, którzy rozdawali także odblaski. Pomagały im dzieci z Zespołu Violonki z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki. 

Rodzinne kolędowanie w Kielcach odbyło się po raz pierwszy w 2012 roku. Rok później zostało połączone z orszakiem Trzech Króli. Wydarzenie organizują wspólnie Wojewódzki Dom Kultury i Kuria Diecezjalna w Kielcach.

W województwie świętokrzyskim orszaki Trzech Króli przeszły w sumie w kilkudziesięciu miejscowościach, m.in. w Końskich, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Szańcu, Chmielniku, Łopusznie, Sitkówce-Nowinach i Kazimierzy Wielkiej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution