101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

„Żołnierskie kolędowanie” w kościele św. Wojciecha

Data publikacji: 06.01.2019 16:35
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Czwarty Festiwal Kolęd i Pastorałek Żołnierskie kolędowanie

Czwarty Festiwal Kolęd i Pastorałek „Żołnierskie kolędowanie”
Kielce. 06.01.2019 / Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Laureaci 4 edycji Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Żołnierskie kolędowanie” zaprezentowali swoje umiejętności w kościele św. Wojciecha w Kielcach. Przed publicznością wystąpiło 14 solistów i 3 zespoły. Jury wybrało ich spośród rekordowej liczby ponad 100 zgłoszonych solistów i 10 zespołów.

Wśród uczestników byli reprezentanci Klubów Wojskowych Rodzajów Sił Zbrojnych m.in. z Kielc i Białobrzegów, a także osoby z cywilnych ośrodków kultury i szkół. Klub Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych reprezentowała m.in. 10-letnia Marysia Stachera. W rozmowie z Radiem Kielce dziewczynka przyznała, że jej pradziadek walczył podczas II wojny światowej. Marysia zaśpiewała swoją ulubioną pastorałkę „Za kominkiem świerszczyk spał”. Dodała, że występ dedykuje rodzicom, którzy zawsze w nią wierzą i wspierają.

Nagrody uczestnikom wręczył płk Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych w Kielcach. Podkreślił, że Festiwal Kolęd i Pastorałek promuje wartości ważne dla wojska.

- Dzięki takim inicjatywom widać m.in., że żołnierze chętnie uczestniczą w życiu kulturalnym. Jako żołnierze pokazujemy także, że jedną z najważniejszych wartości w naszej historii jest religia, a wiele kolęd buduje naszą tożsamość narodową - powiedział płk Paweł Chabielski i dodał, że także ma swoją ulubioną kolędę. To „Lulajże Jezuniu”, kolęda, którą w jego domu zawsze śpiewa się podczas wigilii.

Poseł PiS Krzysztof Lipiec dodał, że festiwal to piękne świadectwo Wojska Polskiego, które zawsze miało silny udział w budowaniu tradycji bożonarodzeniowej.

- Było to niezależne od tego, gdzie przyszło wojsku funkcjonować: na frontach wojennych, powstaniu styczniowym lub w obozach partyzanckich. Także dziś, w wolnej Polsce, kiedy trzeba dać świadectwo przywiązania do chrześcijańskich wartości, Wojsko Polskie staje na wysokości zadania - zaznaczył poseł Krzysztof Lipiec.

Festiwal Kolęd i Pastorałek „Żołnierskie kolędowanie” od 4 lat organizuje Klub Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Celem jest propagowanie wartości chrześcijańskich, doskonalenie warsztatu artystycznego i promocja wojska w środowisku lokalnym.

Laureaci:

Kategoria wiekowa 7-11 lat:

1 miejsce: Antoni Szczerek
2 miejsce: Agata Zawierucha
3 miejsce (ex aequo): Maria Stachera, Weronika Waniek
Wyróżnienie: Maja Sikora

Kategoria wiekowa 12-16 lat:

1 miejsce: Anna Wierzbicka
2 miejsce: Kinga Iwan
3 miejsce: Sylwia Lasota
Wyróżnienie: Zuzanna Omasta

Kategoria wiekowa pow. 17 lat:

1 miejsce: Natalia Warzyńska
2 miejsce: Justyna Kwiatkowska
3 miejsce: Małgorzata Zaława
Wyróżnienie: Klaudia Stańczyk    

Zespoły:

1 miejsce: Juhy Świętokrzyskie
2 miejsce: Shaken Organs
3 miejsce: Józefowe Kwiatki

Puchar Komendanta CPdMZ: Katarzyna Makowska

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution