101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Biskup modlił się za kolędników misyjnych

Data publikacji: 06.01.2019 18:54
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Msza święta w Katedrze. Suma radiowa. Jasełka

Msza święta w Katedrze. Suma radiowa. Jasełka
Kielce. 06.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Biskup kielecki Jan Piotrowski modlił się dziś w intencji dzieci z diecezji kieleckiej, które kolędując, zbierały datki na rzecz swoich rówieśników w Burundi i Rwandzie. W rozmowie z Radiem Kielce hierarcha podkreślił, że dzieci są autentycznymi współpracownikami misji.

Ich potencjał w pomocy rówieśnikom docenił francuski bp Karol de Forbin-Janson, który w XIX wieku założył Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci - dodał bp Jan Piotrowski.

- Nie zwrócił się on do bankierów, czy innych bogatych dorosłych, ale zaprosił właśnie dzieci do modlitwy i do skromnej, ale regularnej ofiary na rzecz misji. Również nasza diecezja owocnie pracuje na rzecz dzieci w różnych krajach. Wszystkie datki, zebrane przez małych kolędników misyjnych służą dzieciom w młodych Kościołach, gdzie nie wszyscy ludzie znają Jezusa. Pieniądze są przeznaczane m.in. na podstawowe potrzeby, jak szkoła, nauka, opieka zdrowotna. Zaangażowanie w tę pomoc służy także pogłębieniu ducha współczucia i solidarności, który rodzi się z wiary - dodał bp Jan Piotrowski.

We mszy św. w bazylice katedralnej wzięli udział m.in. kolędnicy misyjni z parafii Tumlin, którzy przedstawili jasełka bożonarodzeniowe o tematyce misyjnej. Opiekun grupy, katechetka Janina Salwa przyznaje, że dzieci z Tumlina co roku angażują się w misyjne kolędowanie. W tym roku w szkole powstało aż 5 grup kolędniczych.

- Dzieci chodzą „z kolędą” od domu do domu. W jasełkach występuje m.in. Maryja z Dzieciątkiem, Józef i koziołek, który zbiera na kózkę dla potrzebujących dzieci. Są także osoby wcielające się w role dzieci z Rwandy. Dla dzieci nie jest to tylko przedstawienie, ale także okazja do kształtowania postaw odpowiedzialności za pomoc drugiemu człowiekowi, będącemu w potrzebie - podkreśla Janina Salwa.

Dla 8-letniej Gabrysi, która po raz pierwszy wcieliła się w rolę Maryi, jasełka były dużym wyzwaniem aktorskim. Gabrysia przyznała, że trochę obawiała się występu, ale długo ćwiczyła swoją rolę, z nadzieją, że wszystko wyjdzie jak najlepiej. Była bardzo zadowolona, że dostała szansę wystąpienia w jasełkach.

W sumie, w tym roku w diecezji kieleckiej powstało około 200 grup kolędników misyjnych.
Wszystkie grupy spotkają się w sobotę, 12 stycznia, w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kiecach.

Uroczystość Objawienia Pańskiego to Światowy Dzień Misyjny Dzieci i Święto Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Ustanowił je w 1950 r. papież Pius XII. Tego dnia dzieci ubierają się w stroje symbolizujące 5 kontynentów i modlą się za swoich rówieśników, żyjących w krajach misyjnych.

Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z 1 października 2018 roku, na  misjach posługuje 2004 polskich misjonarzy i misjonarek. Pracują oni w 99 krajach na wszystkich kontynentach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution