101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

„Chocimowianie” kultywują tradycję

Data publikacji: 06.01.2019 20:33
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Wieczór Kolęd i Pastorałek w kunowskim kościele

Wieczór Kolęd i Pastorałek w kunowskim kościele
Kunów. 06.01.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

„Hej, do szopy!” - to tytuł obrzędu bożonarodzeniowego przygotowanego przez zespół obrzędowo-ludowy „Chocimowianie”. Po raz pierwszy został zaprezentowany w święto Objawienia Pańskiego podczas Wieczoru Kolęd i Pastorałek w kościele pw. św. Władysława w Kunowie.

Wieczór Kolęd i Pastorałek w kunowskim kościeleKunów. 06.01.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

„Chocimowianie” mają bogatą, ponad 40-letnią tradycję. Są jedynym zespołem obrzędowym na terenie gminy Kunów. Jak mówi członek grupy Barbara Domagała od trzech lat zespół przygotowuje obrzędy bożonarodzeniowe, ale nie tylko.

- My od kilku lat staramy się kultywować obrzędy, pokazywać je młodemu pokoleniu. Zaczęliśmy od obrzędu kozy, który był tylko u nas w Chocimowie na koniec tzw. kusaków, czyli na koniec karnawału. Potem się potoczyło tak, że przygotowywaliśmy obrzęd żniwny, zielarkę, kiszenie kapusty i inne - mówi Barbara Domagała.

Jak mówi Monika Major, przewodnicząca zespołu, to forma podtrzymywania tradycji i pokazania młodym, jak dawniej wyglądało świętowanie Bożego Narodzenia. W ubiegłym roku „Chocimowianie” zaprezentowali w obrzędzie dawną wigilię, w czasie której dawano sobie prezenty, zupełnie inne niż dzisiaj.

Tegoroczny obrzęd miał regionalny charakter. Ubodzy pastuszkowie zmierzali z podarkami do Jezusa, nieśli m.in. chleb, masło, wiejski ser, gołębie, miód, pierze, czy len. Po drodze zmęczyli się i zasnęli, a w tym czasie świętokrzyska czarownica i bies próbowali przeszkodzić pastuszkom w dotarciu z podarkami do Dzieciątka. Poratował ich Anioł, który święconą wodą przegonił złe postacie. Wszystkie dary zostały złożone przy szopce w kościele.

Mieszkańcy Kunowa, uczestniczący w Wieczorze Kolęd i Pastorałek byli pod wrażeniem występów. Obrzęd w wykonaniu „Chocimowian” został ciepło przyjęty. Inscenizacja będzie wystawiana jeszcze w miejscowości Bukowie 11 stycznia oraz 21 stycznia w Dworku Chocimowskim z okazji Dnia Dziadka i Babci.

Wieczór Kolęd i Pastorałek w kunowskim kościeleKunów. 06.01.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution