101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rozliczenie z fiskusem jeszcze prostsze [OBEJRZYJ]

Data publikacji: 07.01.2019 08:31 / Data aktualizacji: 07.01.2019 08:44
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Agnieszka Koźbiał  II Urząd Skarbowy w Kielcach i Anna Stępień  rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Kielcach

Agnieszka Koźbiał - II Urząd Skarbowy w Kielcach i Anna Stępień - rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Kielcach
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

W tym roku pojawią się kolejne udogodnienia w składaniu rocznych rozliczeń PIT. Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje dla podatników w ramach usługi "Twój e-PIT" zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 - powiedziała na naszej antenie Anna Stępień, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Kielcach.

Jak podkreśliła, głównym założeniem usługi, która będzie dostępna od 15 lutego do 30 kwietnia, jest zwolnienie podatnika z dotychczas ciążącego na nim obowiązku wypełniania wniosków i składania deklaracji, by rozliczyć roczne zeznanie PIT.

- W myśl zmian to właśnie Krajowa Administracja Skarbowa na podstawie informacji otrzymanych od płatników będzie udostępniała podatnikowi na Portalu Podatkowym jego zeznanie. Będzie ono automatycznie rozliczane, a podatnik będzie miał prawo sprawdzenia poprawności przygotowanego zeznania oraz jego zaakceptowania - zaznaczyła.

- Nie będzie też potrzeby dostarczania do urzędu skarbowego dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z odliczenia lub ulg, np. ulgi na dzieci, ponieważ te dane zostaną automatycznie pobrane z systemów informacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz z rejestrów instytucji zewnętrznych - powiedziała  Agnieszka Koźbiał z II Urzędu Skarbowego.

Deklarację PIT przygotowaną przez KAS podatnik może zweryfikować i zaakceptować bez zmian,  może poprawić, np. zmienić Organizację Pożytku Publicznego, której chce przekazać 1% podatku należnego, może uzupełnić o dane, których nie posiada KAS np. odliczenia, ulgi na kredyt, ulgi na internet.  

Jeżeli podatnik nie zrobi nic, PIT przygotowany przez urząd zostanie uznany za zaakceptowany z końcem okresu rozliczeniowego.

Usługa będzie dotyczyć osób rozliczających się zarówno indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem, a ponadto osób samotnie wychowujących dzieci oraz tych, którzy chcą wesprzeć 1% podatku wybraną organizację pożytku publicznego.

W 2020 roku taka usługa będzie dostępna również dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Do godziny 12.00 na wszystkie pytania dotyczące rozliczeń podatkowych w tym roku odpowiedzą eksperci, którzy dyżurują pod naszymi numerami telefonów-  41 200 20 20 lub 41 200 2000.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution