101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nie ma chętnych na badania w kierunku gruźlicy [LISTA PRZYCHODNI]

Data publikacji: 07.01.2019 12:51
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Szpital w Czerwonej Górze
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Zaledwie 40 osób zgłosiło się do programu wczesnego wykrywania gruźlicy, który od października ubiegłego roku realizuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze. Tymczasem w jego ramach, w ciągu najbliższych czterech lat, może zostać przebadanych blisko 12 tysięcy mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

Jak informuje Youssef Sleiman, dyrektor lecznicy w Czerwonej Górze, szpital współpracuje z ponad 20 świętokrzyskimi przychodniami, do których na badania będą się mogli zgłaszać chętni.

- Chcielibyśmy dotrzeć do osób potencjalnie zakażonych. Zależy nam zwłaszcza na pacjentach, którzy mają objawy tej groźnej choroby i nawet o tym nie wiedzą. Chcemy dotrzeć również do tych, którzy mieli kontakt z chorym na gruźlicę - mówi Youssef Sleiman.   

Jak dodaje, osoba, która zgłosi się do przychodni będzie musiała wypełnić ankietę i na jej podstawie lekarz zdecyduje o ewentualnej, dalszej diagnostyce.

- Jeżeli wynik ankiety będzie pozytywny, pacjent będzie miał wykonane zdjęcie RTG klatki piersiowej i badanie serologiczne. W dalszej kolejności zostanie skierowany do poradni pulmonologicznej. Nieleczona gruźlica może spowodować niewydolność oddechową, spustoszenie w płucach, a w ostateczności doprowadzić do zgonu - mówi.

Realizacja programu będzie kosztować 2,5 mln zł. 90% tych środków, to pieniądze unijne. Pozostałą kwotę wyłożył Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution