101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Straż miejska sprawdza, czy odśnieżane są chodniki. Na razie tylko poucza

Data publikacji: 07.01.2019 14:31
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Zaśnieżony chodnik
Kielce. 07.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

12 razy straż miejska w Kielcach kontrolowała w ostatnich dniach stan chodników. Zgodnie z prawem obowiązek odśnieżania lub posypywania piaskiem, czy solą leży po stronie właścicieli nieruchomości lub wspólnot mieszkaniowych.

Jak informuje Maria Plutka, rzecznik Straży Miejskiej w Kielcach, interwencje dotyczyły przede wszystkim śliskich chodników, nieodśnieżonych przystanków, czy nieodśnieżonych schodków przy kładce dla pieszych przy wiadukcie kolejowym. Na razie działania strażników były prewencyjne i nie wystawiano mandatów.

Maria Plutka podkreśla, że od obowiązku odśnieżania chodników obowiązuje kilka wyjątków.

- Jeżeli chodnik oddzielony jest od nieruchomości pasem zieleni, wówczas obowiązek odśnieżania takiego terenu spoczywa na służbach miejskich lub zarządcy drogi. Podobna sytuacja jest w przypadku, chodników, na których dozwolone jest parkowanie - zaznacza.  

Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg, informuje że miasto w sumie odpowiada za utrzymanie 323 tysięcy kilometrów kwadratowych chodników. W przypadku zastrzeżeń związanych z ich odśnieżaniem mieszkańcy mogą informować operatora pod numerem numerem telefonu: 41 34 02 800 i wówczas ekipy zostaną wysłane na miejsce.

Ewa Głowacka, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w Kielcach, która zarządza około trzystoma budynkami, podkreśla, że utrzymaniem właściwego stanu chodników zajmuje się specjalne firmy sprzątające.

- Przy każdej posesji, za utrzymanie chodników odpowiedzialne są poszczególne osoby, które wykonują swoją prace najczęściej w godzinach porannych, tak aby w jak największym stopniu ułatwić pieszym poruszanie się.

Ewa Głowacka dodaje, że PGM zleca takie usługi także specjalistycznym firmom. Chodzi o usuwanie sopli lub nadmiaru śniegu na dachach. Karą za niewywiązywanie się z obowiązku odśnieżania chodników może wynosić nawet do pięciuset  złotych.

Funkcjonariusze przypominają, że zimą odśnieżać musimy nie tylko chodniki i dachy, ale również auta. Za jazdę nieodśnieżonym samochodem grozi grzywna w nawet w wysokości kilkuset złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution