101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dyrektor Krzyżtoporu rezygnuje z pracy i krytykuje wójta

Data publikacji: 07.01.2019 18:34
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Dyrektor zamku Krzyżtopór Janusz Wójcik
Warszawa. 20.04.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dyrektor Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe Janusz Wójcik nie widzi możliwości dalszej współpracy z wójtem Iwanisk Markiem Stańkiem i składa wypowiedzenie z pracy. Po 11 latach zarządzania zabytkiem uważa, że zmiany, jakie władze gminy chcą wprowadzić, tylko zaszkodzą zamkowi i sam nie chce w tym uczestniczyć.

Chodzi o sprawę, o której informowaliśmy na naszej antenie w połowie grudnia. Wtedy to, podczas sesji Rady Gminy Iwaniska podjęto decyzję o połączeniu Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór z Gminnym Centrum Biblioteki i Kultury. Janusz Wójcik mówi, że plany dotyczące zamku obie strony mają zupełnie inne. Dyrektor podkreśla, że od 11 lat skupiał się na zapewnieniu dobrej atrakcji turystom zewnętrznym, ponieważ to głównie oni przynoszą dochody zamkowi, rocznie około 1,2 miliona złotych.

- Z uchwały oraz wypowiedzi niektórych radnych i samego wójta wynika, że pieniądze z zamku będą przeznaczane na wszystko inne, ale nie na zamek - twierdzi Janusz Wójcik. Mówi, że gmina planuje z budżetu zamku finansować bibliotekę i rozwój czytelnictwa, klub sportowy czy inwestować w ludową kulturę oraz zespół Dworzanie funkcjonujący przy gimnazjum.

Czarę goryczy przelała także rezygnacja władz gminy z unijnego projektu na zamku. Zakładał on stworzenie w sali ekspozycyjnej multimedialnego spaceru śladami Ossolińskich. Radni z PSL i komitetu wójta zagłosowali jednak za wycofaniem się z tej inwestycji. Janusz Wójcik uważa, że ta decyzja jest przykra, tym bardziej że pracownicy Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór włożyli dużo pracy w przygotowanie projektu, dokonano także oszczędności. Zaoszczędzone środki gromadzone były na realizację projektu.

- To są pieniądze wyrzucone w błoto - komentuje dyrektor zamku. Dodaje przy tym, że w przyszłości prawdopodobnie nie pojawi się już możliwość pozyskania unijnych pieniędzy na budowę muzeum.

- Każda perspektywa finansowa skupiona jest na czym innym. Być może będzie tak, że pieniądze na muzeum w kolejnym rozdaniu nie zostaną uwzględnione - mówi Janusz Wójcik.

Jak informowaliśmy, wszystkie te zmiany miały być formą zemsty Marka Stańka za ubieganie się Janusza Wójcika w ostatnich wyborach samorządowych o fotel wójta.

Zamek Krzyżtopór rocznie odwiedza 160 tysięcy turystów. Wójt Marek Staniek konsekwentnie nie odbiera od nas telefonu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution