101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Setki osób na spotkaniu z Wiesławem Myśliwskim w Kielcach

Data publikacji: 07.01.2019 22:35
Kategoria: Wiadomości /Źródło: Dorota Klusek
Komentarze
07.01.2019 Kielce. Wiesław Myśliwski spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w ramach promocji swojej nowej książki Ucho Igielne

07.01.2019 Kielce. Wiesław Myśliwski spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w ramach promocji swojej nowej książki "Ucho Igielne"
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Urodzony w Dwikozach koło Sandomierza Wiesław Myśliwski, najwybitniejszy współczesny polski powieściopisarz spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. W wydarzeniu udział wzięły setki miłośników prozy tego autora.

Pretekstem do spotkania była najnowsza powieść Wiesława Myśliwskiego, zatytułowana „Ucho igielne”. Pisarz zdradził anegdotę związaną z jej powstaniem.

- Wbrew pozorom nie jest prawdą, że pisarz jest zalewany przez pomysły. Przez pomysły są zalewani grafomani. Więc ja, kiedy jakąś nową książkę chciałbym napisać, muszę szukać jakiegoś motywu, jakiegoś powodu. Czasami te powody są przypadkowe. Z „Uchem igielnym” wiążę taką anegdotę: nie wiem czy spałem, czy już się zbudziłem i przypomniała mi się cyganka, która w młodości mi wywróżyła, ile będę żył, a akurat minęły te lata, które ona mi wywróżyła. To mnie zbulwersowało. Jak to? Cyganka mi wywróżyła, a ja żyję dalej? W związku z tym muszę napisać następną powieść - wspominał Wiesław Myśliwski.

Myśliwski opowiadał o „Uchu igielnym”, ale przy okazji mówił o swoich powieściach, literaturze w ogóle, ale też o życiu.

W spotkaniu uczestniczyło liczne grono miłośników twórczości autora „Widnokręgu”. Karolina Wawer z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która poprowadziła spotkanie, autorka pracy na temat Myśliwskiego wyjaśniła, że to zainteresowanie wynika z wartości jego książek.

-  Są otwarte na czytelnika, są bardzo zakotwiczone w rzeczywistości, w codzienności, w konkrecie, co też jest związane z językiem obrazowym, bardzo zmysłowym, ale one są też bardzo metaforyczne, niosą przesłanie, które jest człowiekowi potrzebne, jest jakąś wskazówką dla niego, pozwala odczytywać własne życie, własną biografię inaczej, lepiej, mądrzej. Myślę, że na tym polega ta wyjątkowość - mówiła Karolina Wawer.

W czasie wieczoru autorskiego fragmenty „Ucha igielnego” przeczytał Dawid Żłobiński - aktor Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Po spotkaniu Wiesław Myśliwski podpisywał swoje książki.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution