101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pińczów ma ławkę niepodległości. To drugi taki obiekt na Ponidziu

Data publikacji: 08.01.2019 06:52
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Ławka Niepodległości w Pińczowie została ustawiona w Parku Miejskim
Pińczów. 07.01.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W pińczowskim parku miejskim stanęła multimedialna ławka niepodległości. Samorząd otrzymał na ten cel 75-procentowe dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej, które prowadzi projekt z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z całego kraju do resortu wpłynęły 262 wnioski, z czego 136, a wśród nich także pińczowski, uzyskało ministerialne wsparcie.

Jak informuje Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa, betonowa ławka pomnikowa upamiętniająca tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego, została zamontowana przy Pomniku Pamięci Bohaterów Poległych za Wolność Polski.

- Co roku przed pomnikiem składane są wiązanki kwiatów dla tych, którzy walczyli o wolną niepodległą Polskę. To jest miejsce oddawania czci - podkreśla burmistrz.

Włodzimierz Badurak dodaje, że obecnie trwają parce montażowe, ale mieszkańcy i goście odwiedzający miasto już wkrótce będą mogli posłuchać odezwy marszałka Piłsudskiego i „Marszu Pierwszej Brygady”, ale również m.in. informacji o bogatej historii ziemi pińczowskiej.

- Już wkrótce każdy, kto usiądzie na tej ławce będzie mógł również posłuchać historii o tym, jak Pińczów uczestniczył w Republice Pińczowskiej w czasie II wojny światowej, czy bitwie pod Grochowiskami w okresie powstania styczniowego - dodaje burmistrz.

Z tyłu ławki zamontowano gniazdo USB, włącznik „play”, czujnik zmierzchowy, który powoduje, że po zmroku inskrypcja „Niepodległa” ma świecić się na czerwono. Ławka posiada też Wi-Fi oraz instalację służącą do podgrzewania siedziska, by można było z niej korzystać także w zimie.

To już druga taka ławka niepodległości, która stanęła na Ponidziu. W ostatnim czasie podobną zamontowano również w Busku-Zdroju przy Galerii Zielona.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution