101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ostatni dzwonek na skorzystanie z „małego ZUS-u”

Data publikacji: 08.01.2019 08:19
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oddział w Kielcach przy ulicy Piotrowskiej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oddział w Kielcach przy ulicy Piotrowskiej
Kielce. 08.08.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Dzisiaj mija termin rejestracji dla beneficjentów tzw. "małego ZUS-u". W myśl obowiązujących od nowego roku przepisów, przedsiębiorca musi do 8 stycznia poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zamiarze płacenia niższej składki.

Jest to rozwiązanie korzystne przede wszystkim dla małych firm. Niższe opłaty na ubezpieczenia społeczne, uzależnione są od przychodów. Jest to oferta m.in. dla tych, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni - informuje Dariusz Suchorowski, zastępca dyrektora ds. dochodów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach.

- Ta ulga przeznaczona jest dla osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Podstawowy warunek, jaki musi być spełniony, by z przywileju skorzystać, to nieprzekroczenie kwoty 63 tysięcy złotych jako przychód z roku 2018 - wyjaśnia.

Jeśli ten warunek jest spełniony, indywidualnie ustala się podstawę wymiaru składek proporcjonalnie do miesięcznego przychodu z 2018 roku, która będzie obowiązywać przez cały 2019 rok - dodaje Dariusz Suchorowski. Przedsiębiorcy, którzy nie zdążą złożyć wniosków dziś, będą mogli skorzystać z ulgi dopiero w roku 2020 - wyjaśnia Dariusz Suchorowski.

Jak dodaje, z „małego ZUS-u” nie mogą skorzystać m.in. osoby, które rozliczały się w formie karty podatkowej i korzystały ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT.

Przedsiębiorca decydujący się na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne, czyli „małego ZUS” lub innych  ulg, powinien pamiętać, że ma to wpływ na wysokość świadczeń: zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution